Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Wybrano wykonawcę Arktycznej Stacji Badawczej (M.A.R.S.)
<< cofnij

30 grudnia 1999 zarząd Mars Society wybrał firmę Infracomb (International Composites Structures) do wykonania głównej konstrukcji arktycznej stacji badawczej na wyspie Devon. Konstrucja, która będzie dwupokładowym habitatem i prototypem laboratorium o średnicy ok. 9 metrów, zostanie zbudowana przy użyciu technologii tzw. plastra miodu z włókien szklanych przez Infracomb w fabryce Mesa Fiberglass w Commerce City (stan Colorado, USA). Technologia plastra miodu zapewnia dużą wytrzymałość konstrukcji oraz mały ciężar.

Zespół Infracomb/Mesa Fiberglass budował duże konstrukcje z użyciem tej technologii od 1961 roku. Fabryka w Denver, gdzie stacja MARS zostanie zbudowana, posiada ok. 10,500 metrów kwadratowych zadaszonej i ogrzewanej powierzchni, 3 pięciotonowe suwnice o wysokości ok. 10 metrów. Główna konstrukcja wraz z drzwiami i oknami ma być ukończona w pierwszym tygodniu maja 2000. Konstrukcja pozostanie na miejscu montażu do momentu zainstalowania i sprawdzenia osprzętu i umeblowania. Wtedy to kompletna stacja zostanie rozłożona i wysłana na Arktyke w celu złożenia na wyspie Devon, na przełomie czerwca i lipca. W drugiej połowie lipca planuje się krótką operację umiejcowienia stacji, a pierwszy 3-miesięczny okres funkcjonowania na lato 2001 roku. Działania na wyspie Devon będą wykonywane we współpracy z NASA w ramach projektu Haughton Mars. Sponsorami stacji są następujące organizacje: Fundacja Steve'a i Michelle Kirsch, FINDS, Bushnell Sports Optics oraz członkowie Mars Society.

Pełne sprawozdanie z umiejscowienia stacji będzie przedstawione uczestnikom Trzeciej Miedzynarodowej Konwencji Mars Society na Uniwersytecie Ryerson w Toronto (Kanada) 10-13 sierpnia 2000 roku.


Na podstawie artykulu ze strony amerykanskiej,
Andrzej Kotarski
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ