Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Zasady konkursu
<< cofnij do artykułów | << cofnij do rrgtm

Do wszystkich artystów:
Kosmos jest nie tylko dla miłośników rakiet!


Mars Society Polska oraz Polskie Towarzystwo Astronautyczne zapraszają w imieniu Towarzystwa Planetarnego do uczestnictwa w:

Międzynarodowym Konkursie Sztuki Kosmicznej


Potrzebujemy Twoich talentów artystycznych i wyobraźni!


Uczniowie Naukowcy wyłonieni w Misji Treningowej Czerwony Pojazd rusza na Marsa Towarzystwa Planetarnego uważnie badali powierzchnię Marsa. Ich celem było wybranie miejsca pobrania próbek skał i gleby. Z kilkunastu możliwych miejsc wytypowali kilka. W jednym z nich będziesz Ty. Chcielibyśmy, abyś narysował, jak to ciekawe miejsce lądowania na Marsie będzie wyglądać z powierzchni - zarówno teraz, jak i za 100 lat.


Do czego jest podobny Mars widziany z powierzchni?
Obszary wokół miejsc lądowania sond Viking i Mars Pathfinder są nam znane, ponieważ zostały sfotografowane przez te sondy. Lecz naukowcy nie mają zbyt dużo informacji, jak wygląda reszta powierzchni planety widziana z jej poziomu. Możesz obejrzeć najnowsze zdjęcia wykonane przez kamerę MOC Mars Global Surveyor`a na stronie internetowej instytutu Malin Space Science Systems: http://msss.com .Te zdjęcia dostarczają nowego spojrzenia na fascynujący i piękny krajobraz Marsa, ale nawet zdjęcia z kamery MOC nie są wystarczająco szczegółowe, aby przedstawić, jakie twory powierzchniowe byłyby widziane z powierzchni planety.


Stacje na Marsie
Ludzie odwiedzą Marsa w niedalekiej przyszłości. Najpierw powstanie automatyczna stacja, a następnie, któregoś dnia, przybędą ludzie. Teren pod stację będzie badany pod kątem występowania surowców, a zwłaszcza ciekłej wody. To miejsce będzie punktem produkcji materiałów pędnych i energii z lokalnych źródeł. Może być miejscem dla modułów mieszkalnych. Teren miejsca lądowania będzie musiał być interesujący pod względem naukowym, lecz także dostatecznie bezpieczny do lądowania i operacji na powierzchni. Jest to duże wyzwanie znaleźć takie miejsca z orbity Marsa. Jednym z Twoich celów powinno być narysowanie terenu Marsa na tyle realistycznie, na ile jest to możliwe.


Regulamin Konkursu
Rysunek, malowidło lub jakikolwiek inny ręcznie namalowany obraz, będzie przedstawiał, jak twoim zdaniem będzie wyglądać powierzchnia Marsa w pobliżu miejsca nadchodzącej wyprawy bezzałogowej..., a jak mogłaby wyglądać po 100 latach. (Komputerowo wykonana grafika nie będzie akceptowana.) Bądź twórczy i użyj Twojej wyobraźni! Możesz narysować na rysunku pojazd kosmiczny, ale nie jest on konieczny.
Zgłoszenie składa się z:

1) Jednego obrazu "Miejsce lądowania na Marsie teraz"
2) Jednego obrazu "Miejsce lądowania na Marsie 100 lat później"
3) Krótkiego opisu Twoich rysunków.

Rysunki mogą być oceniane osobno, lub jako para, w zależności od ustaleń oceniających.

Napisz lub wydrukuj imię i nazwisko, wiek, adres korespondencyjny, numer telefonu, adres poczty elektronicznej, preferencje językowe oraz inne informacje na kartce papieru. Dołącz krótką notatkę opisującą: Twoje oba rysunki, pojazd kosmiczny (jeśli jest) i dlaczego Twój teren Marsa wygląda odmiennie (jeżeli wygląda), a także, co mogło spowodować te zmiany. Opisy mogą towarzyszyć zwycięskim pracom na każdej publicznej wystawie lub na ich pokazach. Napisz także Twój adres na odwrocie rysunków.

Zgłoszone prace muszą być 2-wymiarowe (nie rzeźby) w rozmiarze 28cm na 43cm na każdy rysunek na dowolnym artystycznym, nie elektronicznym, medium. Wygenerowane komputerowo prace są zabronione. Dozwolone jest jedno zgłoszenie na osobę ( 2 rysunki i opis wymieniony powyżej). Prace będą oceniane przez Towarzystwo Planetarne i członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Kosmicznych Artystów (IAAA - International Association of Astronomical Arts). Zwycięskie prace zostaną pokazane w Raporcie Planetarnym (The Planetary Report) i witrynie internetowej Towarzystwa Planetarnego. Wszystkie prace przechodzą na własność Towarzystwa Planetarnego i nie będą zwracane.

Wymagania dla zgłoszeń
Uczestnikami mogą być osoby w każdym wieku. Zwycięzcy będą wybierani w 3 kategoriach wiekowych:
1) do 10 lat,
2) od 11 do 18 lat
3) od 18 lat wzwyż.

Prace będą oceniane pod względem kreatywności, wiedzy o Marsie i wkładu artystycznego. Nadesłane prace będą oceniane na szczeblu regionalnym i krajowym w krajach, które posiadają Centra Regionalne i Krajowe konkursu Czerwony Pojazd rusza na Marsa. Lista Centrów Regionalnych i Krajowych jest dostępna na stronie Towarzystwa Planetarnego http://planetary.org (http://chapters.marssociety.org/polska i http://www.PTAstronaut.org.pl w Polsce). W przypadku braku Centrum Regionalnego lub Krajowego w Twoim kraju, skontaktuj się z Towarzystwem Planetarnym pod adresem poniżej po wskazówki.

Liczba finalistów i specjalnie wyróżnionych będzie zależeć od liczby i jakości otrzymanych prac. Centra Krajowe wyślą prace finalistów do Towarzystwa Planetarnego w Pasadenie na eliminacje międzynarodowe. Decyzje oceniających są ostateczne. Zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca zostaną wybrani w każdej kategorii wiekowej. Najlepsze prace z każdego kraju otrzymają także wyróżnienia.


Harmonogram Konkursu
Zgłoszenia będą akceptowane od 2 stycznia 2001 roku. Termin nadsyłania prac do Centrów Regionalnych (lub Centrów Krajowych w przypadku braku Centrów Regionalnych) upływa 2 kwietnia 2001 roku. Zwycięzcy międzynarodowych eliminacji będą ogłoszeni w sierpniu 2001.


Nagrody
Wszyscy zwycięzcy i krajowi finaliści otrzymają darmowe roczne członkostwo w Towarzystwie Planetarnym. Prace zdobywców z 1-go, 2-go i 3-go miejsca i finalistów na szczeblu krajowym, a także specjalnie wyróżnionych, będą nagrane na CD-ROM i wyświetlone w znaczących instytucjach kosmicznych na świecie.

Zdobywcy 1-go miejsca zostaną wymienieni na stronie internetowej Towarzystwa Planetarnego i otrzymają bon o wartości 100 USD uprawniające do zakupów w sklepie Towarzystwa Planetarnego.

Zdobywcy 2-go miejsca otrzymają wyżej wymieniony bon o wartości 50 USD.

Zdobywcom 3-go miejsca przypadnie poprzednio wspomniany bon o wartości 25 USD.

Osoby specjalnie wyróżnione i finaliści na szczeblu krajowym otrzymają znaczek Towarzystwa Planetarnego i plakat panoramy Marsa.

Prace zdobywców 1-go miejsca (po 1 z każdej kategorii ) zostaną wystawione na stronie internetowej Towarzystwa Planetarnego i publiczność będzie miała okazję do głosowania przez Internet na najbardziej podobający się obraz terenu Marsa. Zwycięskie dzieło zostanie wybrane z trójki obrazów na podstawie wyboru oglądających. Nie zapomnij odwiedzić adresu http://planetary.org , aby zagłosować w sierpniu 2001 roku. Zwycięska praca będzie na okładce CD-ROM-u z pracami finalistów. Autor zwycięskiego dzieła otrzyma autografy profesjonalnych artystów kosmicznych.

Mamy nadzieję, że dołączysz do nas w okazji, żeby zbadać Twoją wyobraźnię i poszerzyć wiedzę o Marsie.

W celu uzyskania dalszych informacji skontaktuj się z:
Centrum Krajowym Konkursu
Czerwony Pojazd rusza na Marsa
lub
Rachel Zimmerman
Konkurs Sztuki Kosmicznej
Towarzystwo Planetarne
65 North Catalina Avenue
Pasadena,
91106 California
USA
Tel. +1(626)7935100
Fax +1(626)7935528
E-mail: rachel.zimmerman@planetary.org
Strona internetowa: http://planetary.org
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ