Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Konkurs "Red Rover goes to Mars"
<< cofnij do artykułów | << cofnij do rrgtm

Gdy w styczniu 2002 roku lądownik Mars Surveyor 2001 wyląduje na Czerwonej Planecie, młodzież w wieku 8 - 15 lat uzyska niezwykłą szansę współuczestnictwa w badaniach u boku naukowców z NASA. Towarzystwo The Planetary Society z Pasadeny rozpisało konkurs, którego zwycięzcy pojadą do ośrodków NASA, by towarzyszyć uczonym w rzeczywistym eksperymentowaniu na powierzchni planety. Również polska młodzież uzyskała szansę uczestnictwa w tym fascynującym projekcie, za pośrednictwem powstałego niedawno Narodowego Centrum konkursu.

Konkurs, pod nazwą "Red Rover Goes to Mars", odbędzie się w dwóch kategoriach: "uczeń-naukowiec" i "uczeń-astronauta".

Uczestnicy konkursu "uczeń-naukowiec" zobowiązani są napisać wypracowanie w formie eseju (objętości ok. 1500 wyrazów), poświęcone tematyce badań Marsa w eksperymencie Mars Surveyor i przesłać je na podany pod koniec niniejszej informacji adres w terminie do 15 czerwca 2000 roku. Międzynarodowa grupa finalistów przejdzie wraz ze swymi opiekunami specjalny trening, by następnie dołączyć do naukowców z NASA i wziąć bezpośredni udział w marsjańskich eksperymentach Mars Surveyor i poprzez Internet przekazywać wyniki rówieśnikom na całym świecie.

Z kolei konkurs w kategorii "uczeń-astronauta" trwać ma w okresie od 2 marca do 15 listopada roku 2000, a polegać będzie na przygotowaniu i przesłaniu "dziennika astronauty". Materiały do niego uczeń powinien czerpać z doświadczeń w eksperymentowaniu tele-operacji robotem-pojazdem Lego, poruszającym się w zasymulowanej scenerii marsjańskiej, poprzez sieć Internetu. Objętość dziennika nie powinna przekraczać 1500 słów. Zwycięzcy konkursu wezmą udział w rzeczywistych eksperymentach kierowania marsjańskim pojazdem Marie Curie oraz robotem-manipulatorem lądownika Mars Surveyor 2001.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie kluby miłośników astronautyki oraz szkoły i osoby prywatne, chcące ułatwić swoim wychowankom przygotowanie prac konkursowych. Materiały dotyczące konkursu zawierające regulamin, formularze i opis misji Mars Surveyor 2001 sa dostepne na stronach internetowych: http://chapters.marssociety.org/polska (wersja angielska w formacie PDF i polskie tłumaczenie) oraz http://rrgtm.intergalactic.planetary.org (wersja angielska).
W konkursie uczestniczyć może młodzież, urodzona pomiędzy 31 stycznia r. 1984 i 31 stycznia r. 1991, z dostateczną znajomością języka angielskiego, dostępem do Internetu, zainteresowana tematyką kosmiczną i chętna do pracy nad jej pogłębieniem, oraz posiadająca opiekunów merytorycznych. Finały obu konkursów rozstrzygane będą w trzech kategoriach wiekowych. Zgłoszenia kandydatów chętnych do wzięcia udziału w konkursie będą przyjmowane pisemnie do 15 marca 2000 pod adresem Centrum Narodowego Konkursu podanym na końcu komunikatu. Pisemne zgłoszenia osób, klubów astronautyki i szkół chcących ułatwić wychowankom udział w konkursie do końca lutego 2000 (wg daty stempla pocztowego).

Dalsze informacje dotyczące organizacji konkursu w Polsce uzyskać można w Centrum Narodowym Konkursu:
Polskie Towarzystwo Astronautyczne
Mars Society Polska
ul.Bartycka 18a
00-716 Warszawa
tel. (022) 840-37-66 wew. 221
w poniedzialki godz.17-19
w srody godz 14-16
w piatki godz 14-16
E-mail: kontakt@marssociety.pl

lub:

Mars Society Polska
Andrzej Kotarski
ul.Szopinskiego 3/21
80-772 Gdansk
tel. 0602 316 737
w poniedzialki godz.19:30-20:30


Andrzej Wańkowicz
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ