Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Piknik Naukowy 2000 w Warszawie
<< cofnij

Dnia 10.06.2000 w Warszawie, na Nowym Świecie, odbył się Piknik Naukowy, na którym polskie ośrodki naukowe prezentowały zagadnienia, którymi się zajmują. Wraz kolegami z Polskiego Towarzystwa Astronautycznego wziąłem w nim udział.

Rano przed 8:30 załadowaliśmy się wraz ludźmi z CBK do samochodów i wyruszyliśmy na Rynek Nowego Miasta, gdzie Piknik się odbywał. Podczas podróży miałem okazję zobaczyć w akcji system nawigacyjny GPS, który był zainstalowany na jednym z samochodów CBK z ośrodka spod Poznania. Około 9:00 byliśmy na miejscu i pod namiotem rozpoczęliśmy pod kierownictwem Dyrektora Centrum p. Zbigniewa Kłosa rozkładanie 4 ekspozycji: Mars, Słońce i kosmiczna pogoda, Historia nawigacji od starożytności do dziś i Internet z telewizją z satelity. Przy ekspozycji marsjańskiej byłem z 2 ludźmi z CBK, z których znałem p. Andrzeja Jurewicza pracującego przy projekcie Mars Express.

Po rozłożeniu ekspozycji o 11:00 rozpoczął się Piknik. Wraz z kolegami z CBK opowiadaliśmy między innymi o kanałach na Marsie. Nie są one tworem istot żywych, jak twierdził P. Lowell, lecz okazały się tworami naturalnymi, które prawdopodobnie powstały w wyniku przepływu wody. Wyjaśniliśmy też fenomen słynnej Twarzy z Marsa odkrytej na równinie Cydonii, która okazała się grą cieni i światła, powstałą na zdjęciach Vikinga z powodu niskiej rozdzielczości jego kamer. Wykonane 22 lata później zdjęcie z MOC (Mars Orbiter Camera) Mars Global Surveyora wykazało, że jest to tylko wzniesienie. Pokazywaliśmy również miejsca lądowania sond marsjańskich. Oprócz tego opowiedziałem o koncepcjach misji załogowych wraz z planem Mars Direct i jego rozwinięciami opracowanymi w NASA. Wszystkie te tematy spotykały się z zainteresowaniem ze strony ludzi, wielu z nich było zaskoczonych udziałem Polski w badaniach Marsa.

Polska współpracuje z ESA i NASA oraz Rosyjską Agencją Kosmiczną przy projekcie Mars Express, jeden z przyrządów jest polskiej produkcji i będzie badał obecność śladowych pierwiastków w atmosferze Czerwonej Planety. Dużą popularnością cieszył się najnowszy numer periodyka "Astronautyka", zawierający między innymi polemikę Piotra Moskala z dr Andrzejem Marksem na temat misji marsjańskich i księżycowych. Dodatkowy nakład "Astronautyki" zakupił Dyrektor CBK do bezpłatnego rozdawania na Pikniku. Natomiast dzięki koledze Kamilowi Złoczewskiemu z TAKA (Trójmiejskiego Amatorskiego Klubu Astronomii) na Pikniku zaprezentowałem CD z wynikami badań Słońca otrzymanymi z satelity SOHO. Piknik trwał do godziny 20:00.

Podsumowująć, można uznać imprezę za udaną, choć upał dał się we znaki wszystkim. Chciałbym przekazać podziękowania panu Dyrektorowi CBK Z.Kłosowi, kolegom z PTA i CBK oraz TAKA za mateiały i możliwość wzięcia udziału w Pikniku. Mam nadzieję, że tak udanych imprez będzie więcej.


Andrzej Kotarski
andrzejk@itnet.com.pl
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ