Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
DONIESIENIA

< <   wróć do strony głównej


Autor: Rafał Kendracki
Data: 28 sierpnia 2003
Tytuł: Misja Phoenix


NASA ogłosiła że Phoenix poleci na Czerwoną Planetę w 2007 roku j ako pierwsza misja tego programu. Nowa misja spróbuje wylądować w północnych rejonach pol arnych, w których sonda Mars Odyssey odkryła ostatnio duże ilości warstw zawierających wod ór.

Lot Phoenixa miał odbyć się w 2001 roku, ale został odwołany po s tracie Mars Polar Landera. Jeśli start nastąpi zgodnie z planem ( w sierpniu 2007 r oku ), Phoenix dotrze do Marsa w maju 2008.Po trwającym około dnia podchodzeniu do l ądowania, Phoenix osiądzie pomiędzy 65 i 75 równoleżnikiem (dokładne miejsce nie je st jeszcze ustalone i będzie zależało od możliwości przeprowadzenia bezpiecznego lą dowania i tego czy rejon będzie interesujący geologicznie).

W czasie lądowania na spadochronie wykonywane będą zdjęcia okolicy, a po osiągnięciu gruntu inne urządzenie sfotografuje okolicę.
Lądownik będzie posiadał ramię mogące kopać do głębokości jednego metra, wydobywać próbki skał i fotografować je. Próbki będą następnie podgrzewane i dzięki temu można będzie zbadać ich skład chemiczny, poszukują śladów wody, dwutlenku węgla i substancji organicznych. Inne urządzenie będzie badać cząstki o średnicy tysiąc razy mniejszej niż średnica włosa i poszukiwać mikrobów. Badany b ędzie też klimat miejsca lądowania.
Źródło: Astronews.
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ