Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
DONIESIENIA

< <   wróć do strony głównej


Autor: Rafał Kendracki
Data: 26 sierpnia 2003
Tytuł: Wielka opozycja MARSA


27 sierpnia 2003 roku o godzinie 11:51, Mars zbliży się do Ziemi na 55'758'006 kilometrów. 28 sierpnia około 20:00 znajdzie się w opozycji, a 30 sierpnia osiągnie peryhelium swojej orbity. Obie planety nie były tak blisko siebie od prawie 60 tysięcy lat.

Do zbliżenia Marsa i Ziemi dochodzi średnio raz na około 780 dni. Natomiast gdy znajduje się on po przeciwnej stronie nieba niż Słońce, mówimy ze jest w opozycji. Przypada ona prawie tego samego dnia co minimum odległości. Ostania opozycja zdarzyła się 13 czerwca 2001 roku planeta znalazła się 68 milionów kilometrów od Ziemi i świeciła blaskiem -2,4 magnitudo), a następna nastąpi 7 listopada 2005 roku (odległość do Marsa wyniesie 70 milionów kilometrów, a jego jasność -2,3 magnitudo). Raz na kilkanaście lat dochodzi do tak zwanej wielkiej opozycji, kiedy Mars znajduje się szczególnie blisko Ziemi i świeci szczególnie jasno. Źródłem różnic pomiędzy opozycjami jest spłaszczenie orbit planet, szczególnie Marsa. Za trzy dni dojdzie właśnie do takiej, wielkiej opozycji. Poprzednia miała miejsce 28 września 1988 roku, a następna zdarzy się 27 lipca 2018 roku.

Jednak nawet wśród wielkich opozycji istnieją bardziej i mniej sprzyjające obserwacjom. Nadchodzące zjawisko jest wśród nich najlepsze. 27 lipca 2003 roku Mars będzie tak blisko Ziemi jak... w 57617 roku przed naszą erą. Następne takie bliskie spotkanie będzie mieć miejsce w 2287 roku. Jasność Marsa osiągnie za kilka dni -2,9 magnitudo. Będzie on najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie. Świecić będzie przez całą noc, krwistoczerwonym i spokojnym blaskiem w gwiazdozbiorze Wodnika. Około godziny pierwszej w nocy planeta góruje na wysokości nieco ponad dwudziestu stopni. Do obserwacji szczegółów powierzchni Marsa potrzebny jest teleskop. Nawet niewielka luneta pozwoli na dostrzeżenie tarczy planety.

30 sierpnia planeta osiągnie peryhelium swojej orbity, zbliży się do Słońca na 207 milionów kilometrów. To właśnie dzięki opozycji wypadającej prawie w peryhelium (punkcie eliptycznej orbity najbliższym Słońcu) mamy do czynienia z tak niewielką odległością do Czerwonej Planety.


Źródło: Astronews
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ