NewsNaukowcy z NASA pracujący w Jet Propulsion Laboratory(JPL) ukończyli trening przygotowujący ich do eksploracji Marsa za pomocą MARS ROVER.

Około 60 naukowców z JPL, głównie geologów, ostrzyło swoje umiejętności w kierowaniu pojazdem Mars Rover używając go do badań powierzchni ziemskiej .

W celu zasymulowania warunków kontroli Mars Rover na powierzchni Marsa,teren eksperymentu trzymany był w ścisłej tajemnicy ,natomiast skład naukowy,który zdalnie sterował pojazdem, mógł wydawać komendy bazując jedynie na informacjach przesłanych z pojazdu.

John Callas, dyrektor projektu naukowego, zauważył iż geolodzy, muszą teraz nauczyć się prowadzić naukową obserwację bazując jedynie na przyrządach w jakie wyposażony został Mars Rover - serii specjalnie zaprojektowanych kamer oraz spektometrów. "To dla nich duża zmiana".

Poprzez "ślepe" testy na ZIEMI, członkowie zespołu naukowego z JPL mają nadzieję na zminimalizowanie trudności jakie mogą przed nimi stanąć na MARSIE, gdzie zamierzają wysłać 2 pojazdy Mars Rover latem 2003 roku.

Jednak każda z osób włączonych w projekt wie,iż będzie to o wiele trudniejsze zadanie niż testy na amerykańskiej pustyni.

Pojazdy Mars Exploration Rover mają zostać wystrzelone w czerwcu 2003 roku. Po ich przybyciuna MARSA w styczniu 2004 spędzą 3 miesiące na prowadzeniu badań powierzchni planety,szukając śladów wpływu dawnej obecności wody na ukształtowanie powierzchni MARSA oraz innych wskazówek dotyczących przeszłości planety.

21.08.2002
Przysłane przez: Rafał Kendracki

Zródła:
WIRED NEWS
Spacedaily.com
Space.com
Marsnews.compowrót do indeksu wiadomości        powrót do strony głównej

Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u