NewsSonda Mars Odyssey dostarczyła ostatnio cennych danych ukazujących rozmieszczenie zamarzniętej wody na powierzchni planety. W październiku 2002 roku zestalony dwutlenek węgla na biegunie północnym Marsa wyparował na tyle, że sonda mogła wykonać zdjęcia w promieniowaniu podczerwonym, na których odkryto znaczne ilości wody. Te i inne wyniki zostały przedstawione na dorocznej konferencji American Geophysical Union w San Francisco.

"Misja naukowa sondy Mars Odyssey przebiega wyjątkowo dobrze" - mówi dr Jeffrey Plaut z JPL. - "Instrumenty zebrały ogromną ilość danych a prezentacje, które odbędą się na tej konferencji są jednymi z najbardziej postępowych w całej misji".

"Bardzo cieszy nas to co widzimy w północnych regionach polarnych Marsa. Teraz, kiedy pojawiający się tam sezonowo dwutlenek węgla zniknął, możemy znaleźć ślady wielkich ilości lodu w glebie, jeszcze więcej, niż znaleźliśmy na południowym biegunie" - mówi dr William Boynton z Uniwersytetu w Arizonie w Tuscon, odpowiedzialny za spektrometr promieniowania gamma sondy.
17.01.2003
Serwis informacyjny prowadzi: Rafał Kendracki

Zródła:Spaceflight.now , Astronews,Anna Urbańska,Zbigniew Artemiuk
powrót do indeksu wiadomości        powrót do strony głównej

Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u