NewsNASA wybrała 4 misje, które są kandydatami do misji typu Scout. W 2007 jedna z nich poleci badać Marsa.

NASA wybrała 4 misje z 25 propozycji typu Scout. Misje typu Scout są tanimi projektami, których cena nie przekracza 325 milionów dolarów. Każdy z projektów otrzyma wstępnie 500 tys. dolarów w celu lepszego przebadania koncepcji misji. Drugiego sierpnia 2003 NASA ostatecznie wybierze zwycięzcę, który w 2007 roku poleci na Marsa.

Cztery wybrane propozycje to:

SCIM - Sample Collection for Investigation of Mars. Misja polega na pobraniu próbki gazów i pyłów z atmosfery Marsa i przywiezieniu ich na Ziemię. Jest to projekt Uniwersytetu Arizony kierowany przez Laurie Leshin z tej placówki.

ARES - Aerial Regional-scale Environmental Survey. Projekt stworzony przez centrum NASA Langley w Hampton. Celem misji byłoby zbadanie składu atmosfery przy powierzchni Marsa, co dałoby obraz chemicznej ewolucji planety, zmian klimatu i potencjalnej aktywności biologicznej. Projektem kieruje Joel Levine z tej placówki.

Phoenix - celem projektu kierowanego przez Petera Smitha z Uniwerytetu w Arizonie byłoby badanie klimatu Marsa, składu molekuł organicznych oraz gazów ulatniających się w jego atmosferze.

MARVEL - Mars Volcanic Emission and Life Scout. Misja jest kierowana przez Marka Allena z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Głównym celem projektu są ogólne i globalne badania atmosfery Czerwonej Planety, co ma doprowadzić do wykrycia śladów aktywnego wulkanizmu, aktywności mikrobiologicznej, a także poznania cyklu przemian wody w atmosferze poprzez cały marsjański rok.
17.01.2003
Serwis informacyjny prowadzi: Rafał Kendracki

Zródła:Astronews,Michał Moroz,Zbigniew Artemiuk,Marcin Marszałek
powrót do indeksu wiadomości        powrót do strony głównej

Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u