NewsPotencjał biologiczny dostrzeżony na Marsie

Nowe badania grupy naukowców z University of Colorado Laboratory for Atmospheric and Space Physics (LASP) sugerują, że jest nadzieja na odkrycie ciągle żyjących organizmów na Marsie.

Badacze: Bruce Jakosky, Stacy Varnes i Thomas McCollom spojrzeli na biologiczny potencjał Marsa. Swoje wyniki zaprezentowali w tym tygodniu na corocznym spotkaniu Division for Planetary Sciences (DPS) of the American Astronomical Society w Birmingham.

"Pracowaliśmy nad tym przez kilka lat. Spojrzeliśmy na możliwości geochemicznej energii na Marsie jako na energię, która mogłaby wspomóc metabolizm organizmów" - powiedział Jakosky.

Na Ziemi znajdują się organizmy, które korzystają z tego właśnie rodzaju energii, energii dostarczanej z reakcji chemicznych utleniania żelaza i minerałów.

Organizmy na Marsie mogłyby, mówiąc w przenośni, "przykleić" się do tych reakcji, pośredniczyć w nich i czerpać z nich korzyści. "Spojrzeliśmy na różne typy środowiskowe na Marsie i użyliśmy ich w celu wyliczenia, ile energii może być dostępnej na planecie" - powiedział Jakosky.

Jakosky i jego koledzy używali danych na temat składu gleby i skał na Czerwonej Planecie zebranych w czerwcu 1997 roku przez misję Mars Pathfinder. Badali też strukturę meteorów, które dotarły z Marsa na Ziemię.

"W zależności od założeń, jakie zrobimy na temat składu wody i skały od jakiej zaczniemy, dostaniemy inne wartości energii z procesu wietrzenia skał. W niektórych przypadkach dostajemy energie podobne do tych, przy których organizmy na Ziemi dobrze się rozwijają. W innych przypadkach dostajemy mniejsze energie" - tłumaczy Jakosky. - "Nawet przy najmniej korzystnych założeniach konkluzja jest taka, że na Marsie jest dużo energii i w niektórych miejscach organizmy mogłyby przetrwać."

W szczególności, dużo energii związanej jest z systemami gorącej wody wulkanicznej przepływającej przez skały. "Tam dostępne są największe zapasy energii i jest wiele dowodów, że takie systemy istnieją na Marsie" - tłumaczy Jakosky. - "Sądzę, że pokazaliśmy, iż energia chemiczna na Marsie nie jest czymś ograniczającym. Energia na Marsie jest dostępna dla organizmów, jeśli te tam istnieją."
28.10.2002
Serwis informacyjny prowadzi: Rafał Kendracki

Zródła:Space.com oraz Astronews,Zbigniew Artemiukpowrót do indeksu wiadomości        powrót do strony głównej

Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u