NewsBeagle 2 otrzymał nowy spadochron

Beagle 2 marsjański lądownik zdał kluczowy test w piątek kiedy to Astrium Space przeprowadziło test systemu spadochronów zrzucając model z platformy balonu , był to ostatni z serii wszechstronnych testów .

W czerwcu badając odkrycie z testów w maju 2002 , stwierdzono że poduszki powietrzne nie są wystarczająco wytrzymałe . Astrium zdecydowało następnie że z rekrutuje własną ekipę do zaprojektowania , rozwinięcia , wyprodukowania , przetestowania i dostarczenia nowego lekkiego spadochronu dla lądownika w przeciągu poniżej pięciu miesięcy - udało im się tego dokonać w trzy miesiące.

Rozwiązaniem było zmniejszenie znacznego uderzenia poprzez użycie większego spadochronu wyprodukowanego z materiałów "state-of-the-art" przy tej samej masie i tej samej ilości miejsca co w poprzednim projekcie .

Już miesiąc później Astrium , przy pomocy Analyticon rekrutowało główną ekipę do przeprowadzenia przez projekt . osiągnięcia spadochronu typu " ringsail" z 56 % strefą baldachimu lepszą niż poprzednia zaprojektowana przez Astrium cztery tygodnie wcześniej. Kontrakt na test strukturalny spadochronu i kwalifikacji fabrycznych oraz latających modeli otrzymała firma Lindstrand Balloons w Wielkiej Brytanii . Do stwierdzenia przede wszystkim właściwości aerodynamicznych , Irvin Aerospace Inc w Kalifornii wyprodukowała spadochrony do testów i sprawdziła właściwości lotu w idealnych warunkach na pustyniach Arizony i Kalifornii . Pierwszy lot próbny który odbył się 30 sierpnia zademonstrował doskonałe osiągnięcia spadochronu , które zostały w pełni potwierdzone przez późniejsze próby . Wysoki kompleks pakowania został zaprezentowany 12 września w Wielkiej Brytanii poprzez szybkie wydobycie spadochronu przy prędkości sięgającej 90 mph. Proste ale poważne metody holowania spadochronu za ciężarówką zostały zaadoptowane dla pokazania wytrzymałości spadochronu i 16 września doskonale pokazano marginesy w nadmiarze wymagań .To dowodzi kompletnemu sukcesowi przeglądu projektu 26 września 2002.

Te wszystkie ćwiczenia , od decyzji o stworzeniu ekipy do kompletnej weryfikacji projektu zostały osiągnięte w zadziwiająco krótkim czasie 15 tygodni . Spadochron do lotu będzie dostarczony do integracji z latającą strukturą Beagle 2 w połowie listopada . Kolejnym ważnym milowym krokiem w wymagającym programie Beagle 2 jest cel wystrzelenia satelity ESA's Mars Express na pokładzie rakiety Soyuz z kosmodromu Baikonur 23 Maja 2003. Astrium jest głównym kontraktorem programu Beagle 2 oraz głównym kontraktorem statku kosmicznego ESA's Mars Express który wyniesie próbnik na Marsa.

Tłumaczenie i opracowanie :Kamil Lewandowski


28.10.2002
Serwis informacyjny prowadzi:Rafał Kendracki

Zródła:
Więcej na stronie:
http://www.spacedaily.compowrót do indeksu wiadomości        powrót do strony głównej

Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u