NewsDwa nowe księżyce

W poniedziałek astronomowie poinformowali o odkryciu dwóch nowych księżyców. jeden z nich jest częścią dużej grupy satelitów Urana, a drugi obiega planetoidę Pasa Głównego, Hermione (121).

W informatorze numer 7980 Międzynarodowej Unii Astronomicznej (International Astronomical Union, IAU) trójka astronomów z Kanady i USA zaprezentowała elementy orbity obiektu zauważonego po raz pierwszy w zeszłym roku i nazwanego prowizorycznie S/2001 U1 (pierwszy księżyc Urana odkryty w 2001 roku). Jest to satelita "nieregularny" z orbitą silnie wydłużoną i nachyloną do płaszczyzny równika macierzystej planety. Przy założeniu, że albedo tego obiektu jest podobne jak w przypadku innych tego typu księżyców i wynosi około 0,06 (satelita odbija 6 procent padającego światła słonecznego), określono jego średnicę na 20 kilometrów. Oszacowania tego dokonał Matthew Holman z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).

Holman i jego koledzy po raz pierwszy obserwowali nowy księżyc 13 sierpnia 2001 roku za pomocą 4-metrowego teleskopu Blanco Telescope w Cerro Tololo Inter-American University w Chile. W ciągu następnych 13 miesięcy przy pomocy wielu teleskopów na całym świecie badano orbitę tego obiektu.

"Badanie orbit takich księżyców jest bardzo trudne. Jeśli nie zaobserwuje się go ponownie w ciągu 1 do 2 miesięcy od pierwszej obserwacji, trzeba uznać go za straconego i czekać na jego ponowne odkrycie" - powiedział Holman.

Ostatniej jesieni Uran miał 21 znanych księżyców. Jednak w grudniu IAU unieważniła "księżycowy" status obiektu 1986 U10 zmniejszając liczbę księżyców do 20. Nowe odkrycie ponownie podwyższa ją do 21.

W tej chwili jeszcze przynajmniej dwa obiekty czekają na uzyskanie potwierdzenia obserwacji i zaliczenia do rodziny Urana. Jednak złe warunki pogodowe uniemożliwiły obserwacje w zeszłym roku. Obiekty te muszą zostać ponownie odkryte.
06.10.2002
Serwis informacyjny prowadzi: Rafał Kendracki

Zródła:Astronews,Michał Matraszek
Więcej na stronie:
http://news.astronet.pl/news.cgi?2515powrót do indeksu wiadomości        powrót do strony głównej

Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u