News

Chiny wystrzelą czwartą bezzałogową kapsułę kosmiczną w tym roku, zbliżając się tym samym do celu wysłania człowieka na orbitę -podały chińskie media w ubiegły wtorek.

Kapsuła będzie pod względem technicznym identyczna ze statkiem ,który będzie zdolny wynieść ludzi na orbitę. Nie podano natomiast daty wystrzelenia kapsuły.

Powołując się na chińskie media, CHINY zamierzają wysłać człowieka na orbitę w ciągu najbliższych 3 lat. Będzie to 3 kraj, zdolny do przeprowadzenia projektu samodzielnie, zaraz za Rosją oraz Stanami Zjednoczonymi. Trzecia kapsuła Shenzhou (tłum. "Święty statek"),została wystrzelona w marcu wynosząc na orbitę manekina ubranego w kombinezon kosmiczny. Po wylądowaniu kapsuły w północnych Chinach ,7 dniowy lot uznano za sukces.

"Musimy być pewni absolutnego bezpieczeństwa astronautów. Przeprowadzamy ciągle experymenty naukowe i analizy."- powiedział Zhang Qingwei, dyrektor główny Aerospace Technology Group Co.

Powołując się na źródła prasowe - grupa 12 chińskich pilotów wojskowych już trenuje ,aby polecieć w pierwszym załogowym locie kosmicznym pod egidą CHIN.


08.08.2002
Przysłane przez: Rafał Kendracki
Zródło: Associated Press


powrót do indeksu wiadomości        powrót do strony głównej

Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u