Archiwum informacji na temat polskiego projektu MPV

Zbiór jest uzupełniany w miarę ukazywania się kolejnych artykułów
powrót do spisu artykułów
Star w kosmosie

[26.11.2001]

Wrocławscy uczeni należący do stowarzyszenia Mars Society Polska wygrali europejską edycję konkursu na konstrukcję terenowego hermetycznego pojazdu, który zostanie wykorzystany podczas załogowej wyprawy na Marsa w 2019 r.

Aby ich projekt mógł stać się kosmiczną terenówką z prawdziwego zdarzenia, wrocławski oddział Agencji Mienia Wojskowego przekaże w przyszłym tygodniu naukowcom bezpłatnie wojskowego stara 266. - Pojazd ma mieć trzyosiowe podwozie, a takie właśnie ma nasz star - mówi Zdzisław Czekierda, rzecznik wrocławskiej AMW. Star jest cysterną, która wcześniej służyła na wojskowym lotnisku, więc choć jest już leciwa, ma bardzo mały przebieg.

- Wykorzystamy tylko podwozie. Ciężarówka posłuży do zrobienia prototypu, który przedstawimy na światowym finale konkursu - mówi Krzysztof Lewandowski z Politechniki Wrocła-wskiej, kierujący zespołem projektantów. Prace rozpoczynało 16 osób, teraz nad projektem pracuje już trzydziestu specjalistów. Zadaniem napędzanego silnikiem elektrycznym pojazdu na Marsie będzie przewożenie badaczy z tzw. habitatu, czyli stacji, w której będą mieszkać, do miejsc badań albo do statku kosmicznego, którym wrócą na Ziemię.

W grudniu polscy naukowcy zaczną budować hermetyczne nadwozie. Finał konkursu w USA przewidziano na 2004 r. Wrocławski prototyp będzie jedynym reprezentantem Europy.


powrót do spisu artykułów


Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u