Archiwum informacji na temat polskiego projektu MPV

Zbiór jest uzupełniany w miarę ukazywania się kolejnych artykułów
powrót do spisu artykułów
Marsowy pojazd

[14.04.2001]

Polski projekt zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu na budowę pojazdu do poruszania się na powierzchni Marsa, ogłoszonego przez The Mars Society z USA. Sześciokołowy pojazd napędzany sześcioma silnikami elektrycznymi (osobno na każde koło) będzie mógł poruszać się zarówno po piaszczystych pustyniach, jak i po kamienistym gruncie. Na płaskim terenie osiągać będzie szybkość 30 km/godz.

Zasięg zaplanowano na 400 km. Przewidziana jest trzyosobowa załoga, ale w sytuacji awaryjnej w pojeździe zmieści się czterech astronautów. Będzie on mógł pracować samodzielnie ? z dala od bazy ? co najmniej przez 45 dni.

Polski projekt opracowany przez Mars Society Poland realizowany jest przy współpracy Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Po wprowadzeniu poprawek mamy szansę na wsparcie przez centralę The Mars Society i budowę pojazdu ? mówi kierownik projektu Krzysztof Lewandowski z Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej.


powrót do spisu artykułów


Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u