Archiwum informacji na temat polskiego projektu MPV

Zbiór jest uzupełniany w miarę ukazywania się kolejnych artykułów
powrót do spisu artykułów

Polski pojazd na Marsie?

Polski projekt, jako jeden z pięciu, zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu na budowę pojazdu do poruszania się na powierzchni Marsa, ogłoszonego przez The Mars Society z USA.

Po wprowadzeniu zaleconych poprawek mamy szansę na wsparcie przez centralę The Mars Society i budowę pojazdu - powiedział kierownik projektu - Krzysztof Lewandowski z Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej.

Polski projekt PVM (Mars Pressurized Vehicle) opracowany przez sympatyków Mars Society Poland realizowany jest przy współpracy Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Szukamy sponsorów - polskich firm, które mogłyby wykonać poszczególne podzespoły czy elementy pojazdu. Chcemy aby jak najwięcej części do PVM pochodziło z Polski - powiedział Lewandowski.

Sześciokołowy pojazd napędzany 6 silnikami elektrycznymi (osobno na każde koło) będzie mógł poruszać się zarówno po piaszczystych pustyniach jak i na kamienistym gruncie. Na płaskim terenie osiągać będzie prędkość 30 km/godz. (aso)


powrót do spisu artykułów


Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u