Archiwum informacji na temat polskiego projektu MPV

Zbiór jest uzupełniany w miarę ukazywania się kolejnych artykułów
powrót do spisu artykułów

Starem na Marsa

[07.12.2001]

20-letnia ciężarówka przyjechała do Wrocławia z Łasku pod Łodzią. Jeszcze do niedawna "służyła" w polskiej armii, teraz zostanie częścią kosmicznego pojazdu testowego! Wczoraj Agencja Mienia Wojskowego przekazała wrocławskim naukowcom... Stara 266, na podwoziu którego zostanie zbudowany marsobus.

Choć Star może nie wygląda zbyt nowocześnie, jest sprawny i znakomicie nadaje się, by na jego podwoziu zbudować prototyp marsobusu. Odległości między kołami są tutaj podobne do tych, które założyliśmy - mówi Krzysztof Lewandowski z Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej.

Naukowcy zapewniają, że w ciągu trzech tygodni zaczną budować cały pojazd. - Stara musimy przystosować teraz do naszych potrzeb, ale pracy nie będzie dużo - zapewnia Lewandowski.

Trafił do finału

Przypomnijmy: marsobus zaprojektowany przez wrocławskich naukowców znalazł się wśród pięciu finalistów międzynarodowego konkursu na pojazd marsjański (MPV), który w zeszłym roku ogłosił The Mars Society i NASA z USA.

Zwycięski pojazd zostanie zabrany na Czerwoną Planetę. Będzie stacją badawczą naszpikowaną skomplikowaną aparaturą, środkiem transportu dla astronautów i... ich mieszkaniem. Plan wyprawy przewiduje, że ludzie mieliby spędzić w pojeździe około dwóch miesięcy - bez żadnej przerwy - dlatego jego wnętrze trzeba było odpowiednio przygotować. Na 8 metrach kwadratowych musiał się zmieścić nie tylko układ do odnowy powietrza i wody, lecz także kuchnia z mikrofalówką, toaleta, kabina prysznicowa, łóżka...

Dostali 10 tys. zielonych

Mars Society z USA przekazał naukowcom z Wrocławia 10 tys. dolarów na zbudowanie bardzo uproszczonej wersji pojazdu. Prototyp - razem z czterema innymi pojazdami - będzie sprawdzany na poligonie doświadczalnym: wyspie Davos u północnych wybrzeży Kanady, na której warunki klimatyczne są porównywalne z marsjańskimi. Jeśli wrocławski projekt wygra rywalizację, zostanie zbudowany prawdziwy pojazd, który w 2019 r poleci na Marsa.


powrót do spisu artykułów


Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u