Archiwum informacji na temat polskiego projektu MPV

Zbiór jest uzupełniany w miarę ukazywania się kolejnych artykułów
powrót do spisu artykułówWrocław leci na Marsa

[19.09.2001]

Przeddwoma tygodniami pisaliśmy o młodych konstruktorach - głównie doktorantach Politechniki - którzy przygotowali projekt pojazdu załogowego na Marsa. Jest to jedyny europejski projekt, którym zainteresowana jest NASA. Po naszej publikacji kilka firm, m.in. z Jelcza, Wrocławia i Złotoryi, przedstawiło konstruktorom swoje oferty.
Wrocławski projekt załogowego pojazdu ma szansę być wykorzystany przy budowie rzeczywistego, który weźmie udział w wyprawie na Marsa w latach 2010-2015. Jest to jeden z pięciu projektów wyłonionych w konkursie zorganizowanym przez NASA wraz z Planetary Society i Mars Society.

Polski projekt prawdopodobnie zostanie dofinansowany przez stowarzyszenie The Mars Society, ale wcześniej konstruktorzy muszą znaleźć producentów, dzięki którym pozyskają elementy do budowy tego pojazdu.
Po naszej publikacji z naukowcami skontaktowało się kilka firm motoryzacyjnych zainteresowanych współpracą, w tym producenci samochodów i maszyn roboczych. Ponadto swoje oferty przedstawiły też firmy związane z obróbką mechaniczną.
- Bardzo się z tego cieszymy, bo to daje nadzieję, że prace przyspieszą i uda nam się uzyskać pieniądze na projekt. Zależy nam bardzo, aby zgłaszały się też firmy zajmujące się klimatyzacją i wentylacją w pojazdach, elektroniką, oprogramowaniem oraz producenci przetworników typowych dla konstrukcji lotniczych i silników spalinowych - mówi Krzysztof Lewandowski, koordynator projektu. kaja

Zainteresowanym podajemy adres koordynatora projektu:
mgr inż. Krzysztof Lewandowski
Politechnika Wrocławska
ul. Łukasiewicza 7/9
50-371 Wrocław
Informacje dostępne są też w Internecie:
www.marssociety.pl


powrót do spisu artykułów


Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u