Archiwum informacji na temat polskiego projektu MPV

Zbiór jest uzupełniany w miarę ukazywania się kolejnych artykułów
powrót do spisu artykułówMarsjański pojazd z Polski?

[07.05.2001]
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej poszukują firm, które chciałyby współpracować w budowie pojazdu marsjańskiego.

Grupa badaczy i studentów uczestniczy w międzynarodowym konkursie, którego rezultatem ma być prototyp załogowego pojazdu kołowego, zdolnego do przewożenia astronautów. Polski projekt jest jedynym z Europy, który został zakwalifikowany do ostatniej fazy konkursu, w którym uczestniczą jeszcze 4 ekipy najlepszych uczelni technicznych Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Jak mówi jeden z konstruktorów pojazdu - Piotr Biernacki - sześciokołowa maszyna ma niezwykłe możliwości manewrowe. Potrafi pokonywać rowy oraz wspinać się na strome zbocza. Zaletą pojazdu jest to, że wszystkie koła skręcają się do 90 stopni tak, że może on jechać bokiem. W środku przewidziano miejsce dla trzech, maksymalnie czterech, osób. Mogą one tam przebywać do dwóch miesięcy.

Naukowcy oczekują, że firmy mogłyby współpracować przy powstaniu prototypu na dwa sposoby. W pierwszym wariancie wykonywałyby one poszczególne części i sprzedawały je, zaś w drugim przekazywałyby bezpłatnie, w zamian za powierzchnię reklamową na wehikule. Piotr Biernacki powiedział BBC, że priorytetem jest, by jak najwięcej części do pojazdu pochodziło z Polski.

Naukowcy przewidują, że prototyp wehikułu może powstać za dwa lata, jeśli konstruktorzy zdobędą wsparcie finansowe zza granicy. Projekt pojazdu można zobaczyć na stronach internetowych towarzystwa marsjańskiego w Polsce: www.marssociety.pl.


powrót do spisu artykułów


Uwagi do stron www Copyright 2002, Mars Society Polska design Intesk

stat4u