Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Model MPV - Mars Pressurized Vehicle, w służbie wyzwaniom Kosmosu
<< cofnij

Pierwszy model pojazdu MPV zaczął powstawać już w grudniu 2000r. Był robiony z papieru. Metoda prostą, ale niestety niezbyt dokładną. Dlatego zaczęto myśleć o wykonaniu modelu redukcyjnego pojazdu MPV inną techniką, znacznie dokładniejszą, która umożliwiłaby sprawdzenie w materiale założeń kinematycznych kadłuba i składanego na czas lotu na Marsa zawieszenia pojazdu.

W końcu marca 2001 roku na Politechnice Wrocławskiej zapadła decyzja o wykonaniu modelu redukcyjnego w skali 1:20 pojazdu MPV wg. projektu stowarzyszenia Mars Society Polska.

Trudnym zadaniem urzeczywistnienia się wirtualnego projektu, zajął się zespół Pracowni Rapid Prototyping and Manufacturing Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Politechniki Wrocławskiej:

dr inż. Tomasz Boratyński,
mgr inż. Mariusz Frankiewicz

Po przesłaniu dokumentacji technicznej dostarczonej przez zespół konstrukcyjny w Pracowni Zintegrowanego Rozwoju Produktów wykonano prototyp pojazdu w skali 1:20. Ponad 50 zasadniczych części prototypu wyprodukowano w technice stereolitografii, a następnie poddano obróbce wykańczającej, szlifowaniu i malowaniu, po czym po połączeniu ich z dodatkowymi elementami zmontowano cały pojazd.

Stereolitografia laserowa to jedna z najnowocześniejszych metod szybkiego prototypowania i modelowania na świecie. Polega ona, na tym, że dokumentacja wirtualna produktu w CAD jest zamieniania na modele bryłowe, które są następnie digitalizowane przez program do obsługi stereolitografu laserowego, maszyny wytwarzającej modele przestrzenne ze specjalnej światłotermoutwardzalnej laserem żywicy. Moderowany promień lasera, mocą i szerokością wiązki, odtwarza na powierzchni żywicy przebieg konturu modelu. Ze względu na znikomą grubość pojedynczej warstwy utwardzanej żywicy, na wysokość ok. 100mm składa się kilkaset tysięcy pojedynczych warstewek. Pociąga to za sobą pewien przydział czasu na całość operacji wykonania modelu, ale efekt końcowy ma zgodność wymiarową rzędu 0,00001m.

Oto kilka fotografii z przebiegu powstawania modelu pojazdu MPV.


Fot. 1. Widoczne są elementy dźwigu oraz dolną część tyłu kadłuba modelu pojazdu MPV.


Fot.2. Wszystkie elementy modelu pojazdu MPV w komorze utwardzania światłem ultrafioletowym.


Następnie model pojazdu MPV został oszlifowany i pomalowany farbami wg. projektu zespołu. Prace te wykonał mgr Arkadiusz Paczyński, Studio Reklamowe STUDIO 12 (076-8340135).

Model pojazdu MPV został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie podczas uroczystości otwarcia sali im. Romana Sobolskiego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej, (nr 25 bud. B-5) w dniu 28.06.2001r.

Prezentację przeprowadzili:
mgr inż. Krzysztof Biernacki
mgr inż. Krzysztof Lewandowski, kierownik projektu MPV;

Sądząc po wrażeniu, jakie wywarł w mediach, został dobrze odebrany przez widzów. Gazeta Dolnośląska, Marsowy pojazd
Słowo Polskie, Zielony domek na kółkach
Super Express, Z Edytą na Marsa

A o stanie emocji niech świadczy to zdjęcie:


Fot.3. To Krzysztof Biernacki z modelem MPV na rękach. (Zdjęcie robił Krzysztof Lewandowski)


Model redukcyjny polskiego projektu pojazdu MPV stowarzyszenia Mars society Polska zaczął od tej pory swoją własną karierę medialną. Ale to temat innej strony www.

Tymczasem zapraszamy Państwa do odwiedzenia Dni Technologii Informatycznych "IT DAYS 2002" na Politechnice Wrocławskiej. 17 kwietnia 2002 w Auli Politechniki w budynku A1 o godz. 13 odbędzie się prezentacja modelu redukcyjnego pojazdu MPV jako możliwości technologii Rapid Prototyping. Pełen program jest na stronie AIESEC Politechniki Wrocławskiej
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ