Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Discovery Channel sponsoruje stację badawczą FMARS
<< cofnij

21 czerwca 2000 roku
Telewizja Discovery będzie sponsorować projekt badawczej stacji arktycznej (Flashline Mars Arctic Research Station). Codzienne relacje na stronie www.discovery.com przybliżający projekt opinii publicznej rozpoczną się w połowie lipca.

Mars Society ogłosiło dziś, że telewizja Discovery została jednym z głównych sponsorów badawczej stacji arktycznej Flashline Mars Arctic Research Station, w której symulowane będą warunki panujące na Marsie. Jej planowane otwarcie nastąpi latem w Nunavut, na wyspie Devon w Kanadzie. Stacja będzie służyć jako laboratorium do badania możliwości mieszkania i pracowania na Marsie, dając naukowcom możliwość systematycznego badania strategii, technologii, czynników ludzkich i urządzeń niezbędnych do przygotowania się do załogowych lotów na Mars.

Robert Zubrin, prezes Mars Society, stwierdził, że "Nasze porozumienie z kanałem Discovery jest ważne nie tylko dla naszych obecnych działań, ale również dla przyszłości projektów marsjańskich w ogóle. Instytucje i osoby prywatne wspierały już nieraz badania naukowe i liczymy, że będą to robić w przyszłości. Współpraca z telewizją Discovery, tak jak sama stacja arktyczna, umożliwi nam badanie i testowanie nowych wariantów działań i nowych pomysłów na promowanie eksploracji Marsa".

Umowa przewiduje, że telewizja Discovery będzie przekazywać znaczące środki finansowe na rzecz stacji. W zamian otrzyma wyłączne prawa na nadawanie programów telewizyjnych na temat badań przeprowadzanych w stacji w latach 2000-2001. Telewizja Discovery zamierza wyemitować kilka reportaży zgłębiających tematyką badania Marsa w swoim cotygodniowym magazynie, Wiadomościach Discovery w roku 2000 oraz serię półgodzinnych programów latem 2001 roku. Producentem zarządzającym w telewizji Discovery jest Stephen Reverand, natomiast Andy Liebman z Chedd-Angier Productions zostanie producentem programów o stacji arktycznej. Liebman jest wielokrotnie nagradzanym twórcą filmowym, pracującym przy tak znanych programach, jak "Scientific American Frontiers".

Relacje online z wyspy Devon zaczną pojawiać się na stronie www.discovery.com wraz z rozpoczęciem projektu w połowie lipca 2000 roku. Na stronie dostępne będą codzienne relacje, w których dr Zubrin i jego współpracownicy będą omawiać bieżące wydarzenia i odpowiadać na pytania zadawane pocztą elektroniczną, dostarczając widzom możliwość przyglądania się postępom badań. www.discovery.com będzie również zamieszczać artykuły na temat historii projektu oraz o wiedzy, jaką naukowcy chcą zdobyć dzięki tym badaniom.

Wyspa Devon znajduje się w dalekiej strefie arktycznej w Kanadzie i jest znana z dwudziestokilometrowego krateru Haughton, powstałego na skutek uderzenia meteorytu. Krater i jego otoczenie na wyspie Devon uznano za miejsce bardzo dobrze odtwarzające warunki na Marsie, zwłaszcza układ geologiczny jest bardzo zbliżony do marsjańskiego. Stacja arktyczna Mars Society będzie prowadzić badania w tym środowisku "Marsa na Ziemi" i służyć jako narzędzie badań na temat eksploracji Marsa przez człowieka.Na temat Mars Society

Stowarzyszenie Mars Society zostało założone w sierpniu 1998 i jest organizacją typu non-profit, posiadającą ponad 3000 członków w 30 krajach. Jej celem jest promowanie idei badania i osiedlenia Marsa, poprzez kampanie społeczne, naciski na polityków oraz badania sponsorowane przez prywatne instytucje. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie Mars Society http://www.marssociety.org .

Telewizja Discovery jest jedną z największych amerykańskich sieci telewizji kablowej, obsługująca 78.6 milionów gospodarstw domowych w całych Stanach Zjednoczonych i dostarczająca najlepsze programy z dziedziny rozrywki informacyjnej. Discovery Networks, część Discovery Communications Inc. jest nadawcą kanałów Discovery, TLC, Animal Planet, Travel Channel, Discovery Health Channel, Discovery People, Discovery Kids Channel, Discovery Science Channel, Discovery Home & Leisure Channel, Discovery Civilization Channel, Discovery Wings Channel, oraz hiszpańskojęzycznego Discovery en Espańol. Zajmuje się też rozpowszechnianiem kanału BBC America. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronie WWW telewizji, www.discovery.com.

--- Tłumaczył Piotr Beliczyński
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ