Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Rekonesans na wyspie Devon
<< cofnij

Na spotkaniu Zarządu Mars Society, które odbyło się 12 marca na Uniwersytecie Stanford, zadecydowano, iż w lecie '99 zostanie przeprowadzony rekonesans na wyspie Devon, w miejscu, w którym za rok stanie arktyczna stacja badawcza (Mars Arctic Research Station). Ekspedycja dowodzona będzie przez Pascala Lee, który zajmuje się tym projektem od chwili jego powstania. W wyprawie uczestniczyć będą również: naukowcy z NASA Ames Research Center, przewodniczący Mars Society, Dr Robert Zubrin oraz Kurt Micheels, który zaprojektował stację. Ponadto, pojedzie także korespondent, który na bieżąco informować będzie członków Mars Society o postępie prac za pośrednictwem Internetu. Podstawowym celem ekspedycji będzie wybranie miejsca pod budowę stacji. Poza tym przyszły personel stacji będzie miał okazję zapoznać się z otoczeniem oraz wybrać przywódców misji badawczej. Przeprowadzone zostaną też oczywiście badania mające na celu ulepszenie technologii, które zostaną wykorzystane przy kolonizacji Marsa. Między innymi naukowcy odbęda przejażdżkę hermetycznym pojazdem zrobionym na bazie humvee, który symulować będzie marsjański rover.

13 marca zespół zajmujący się projektem stacji arktycznej zebrał się by uzgodnić plany misji. Zaproponowano pewne metody zmniejszenia kosztów misji oraz zwiększenia wiarygodności rozpisanego budżetu. W wyniku narady, wielu członków zespołu otrzymało nowe wytyczne i zadania, których rezultaty zobaczymy najprawdopodobniej w czerwcu.

Wyspa Devon ma warunki klimatyczne zbliżone do marsjańskich, poza tym jest na niej spory krater meteorytowy, w który najprawdopodobniej stanie stacja badawcza. Cele misji to przede wszystkim: badania naukowe obszaru, na którym zostanie zbudowana baza, testy nowych urządzeń (jak marsjański moduł spełniający funkcje mieszkalne, służacy równocześnie jako laboratorium i warsztat pracy), wypróbowanie nowych technologii w warunkach jak najbardziej zbliżonych do marsjańskich oraz możliwie jak największe zredukowanie kosztów ekspedycji na Czerwoną Planetę. Ponadto, mamy nadzieję zainteresować opinię publiczną zarówno samym projektem naukowej stacji arktycznej, jak i projektem ewentualnej przyszłej wyprawy na Marsa. Cały program pokrywany jest z prywatnych środków, zebranych na ten cel przez Mars Society. Darowizny na projekt MARS można odliczać od podatku. Wkrótce na sieci pojawi się 24-stronicowa broszura opisująca projekt.

Misja rozpocznie się w lipcu 1999. Pełny raport o wynikach ekspedycji oraz najnowsze plany samej bazy zostaną przedstawione podczas drugiej Międzynarodowej Konferencji Mars Society, która odbędzie się w Boulder w stanie Colorado, w dniach 12-15 sierpnia 1999.
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ