Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Załoga promu Columbia upamiętniona na Marsie.
<< cofnij

Dyrektor NASA Sean O’Keefe ogłosił dziś plany nazwania miejsca lądowania łazika Mars Spirit na cześć astronautów, którzy zginęli w tragicznym wypadku promu Columbia w lutym 2003 roku. Obszar na terenie rozległej równiny wewnątrz krateru Gusev, gdzie Spirit wylądował, w tym tygodniu zostanie nazwany „Bazą ku Pamięci Columbii”.

Od czasu swojego historycznego lądowania, Spirit wysyłał przez ostatnie dni nadzwyczajne zdjęcia swojego nowego otoczenia na czerwonej planecie. Wśród nich znalazło się zdjęcie tabliczki umieszczonej na statku i upamiętniającej astronautów Columbii - misję STS – 107.


Tabliczka jest zamontowana na tyle anteny łazika Spirit. Antena ta przypominająca dysk, służy do bezpośredniej komunikacji z Ziemią. Tabliczka jest zrobiona z aluminium i ma około 6 cali średnicy. Tabliczka została umieszczona na łaziku 28 marca 2003 roku w ośrodku Payload Hazardous Servicing Facility, Centrum Kosmicznego Kennediego. Tabliczkę zaprojektowali inżynierowie NASA z Laboratorium Silników Odrzutowych (JPL), Passadena, Cal. - Chris Voorhees i Peter IIIslej.

"Podczas tego czasu wielkiej radości dla NASA, zespół MER i cała rodzina NASA pamiętała o uczczeniu pamięci naszych kolegów z misji Kolumbia. Tylko najbardziej odważne i oddane jednostki słyszą zew kosmosu, zew nieznanego.

Podczas gdy członkowie zespołu byli wpatrzeni w Marsa oczami Spirit, pamiątka Columbii pojawiła się na zdjęciach wracających na Ziemię – był to doskonały hołd dla ich ducha i oddania. Spirit niesie ducha odkrywcy, który dzielni astronauci mieli w swoich sercach.” – powiedział dyrektor NASA Sean O’Keefe.

Spirit wylądował na Marsie 3 stycznia. Spędzi tam następne 3 miesiące badając jałowy krajobraz w celu określenia czy Mars był kiedykolwiek wilgotny i odpowiedni do podtrzymania życia. Bliźniaczy łazik Opportunity, doleci do Marsa 25 stycznia i rozpocznie podobne badanie terenu po przeciwnej stronie planety.


Tłumaczenie: Władysław Borysow
Przygotował: Tomasz Śliwka
Źródło: „SpaceFlight Now”, NASA/JPL
Zamieszczone zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych NASA/JPL
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ