Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa.
<< cofnij

Czwartego stycznia 2004 roku o godzinie 05.51 naszego czasu na powierzchni Marsa pomyślnie wylądował pojazd marsjański o nazwie Spirit. Jest to jeden z dwóch pojazdów badawczych (drugi to Opportunity) wysłanych w czerwcu i lipcu 2003 roku przez NASA w ramach misji "Mars Exploration Rover Mission". Krótko po 08.00 łazik Spirit rozpoczął nadawanie. Wykonał także pierwsze zdjęcia miejsca lądowania.


Powyższe zdjęcie przedstawia ogólną panoramę miejsca lądowania – krater o nazwie Gusev.


Zdjęcie ukazujące tabliczkę pamiątkową, ku pamięci astronautów misji STS-107, którzy ponieśli śmierć w wyniku katastrofy promu Columbia (luty 2003 rok).
Więcej na naszej stronie Załoga promu Columbia upamiętniona na Marsie.


Przesłał także – dzień później pierwsze zdjęcia w kolorze.


Niestety, rozpoczęcie badań zostanie opóźnione z uwagi na problem techniczny – znany z misji Pathfinder i łazika Sojouner'a. Otóż opróżnione poduszki gazowe, których zadaniem było zamortyzowanie lądowania, zablokowały rampę zjazdową. Kontrolerzy NASA mają zamiar spróbować odrzucić blokujące poduszki (po uprzednim podniesieniu osłony/rampy zjazdowej), umożliwiając tym samym zjazd łazika Spirit. Jednak w przypadku niepowodzenia NASA opracowała inny sposób umożliwiający „uwolnienie” Spirit'a – wykonanie serii manewrów łazikiem na pokładzie lądownika, tak by ten użył do zjazdu jednej z pozostałych pokryw zabezpieczających.

Pierwsze analizy zdjęć ukazują teren pofałdowany i kamienisty, nieprzypominający jednak dna wyschniętego zbiornika wodnego. Według R. Arvidson'a z nadzoru badawczego MER, ukazany na zdjęciu teren jest odmienny od tego, który spodziewano się zobaczyć na terenie mającym być dnem wyschniętego zbiornika wodnego. Niemniej jednak Arvidson potwierdził zamiar poszukiwania na tym terenie osadów dennych, choć nie ukrywał, iż będzie to dość trudne.Autor: Tomasz Śliwka
źródło: NASA/JPL
Zamieszczone zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych NASA/JPL
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ