Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Misja Mars Sample Return (MSR)
<< cofnij

Jednym z największych pragnień naukowców badających planetę Mars, prócz oczywiście stałej marsjańskiej bazy naukowej, jest osobiste przebadanie próbek gruntu marsjańskiego. Żadna, nawet najbardziej zautomatyzowana misja nie przyniesie tyle pożytku co analiza marsjańskich próbek w ziemskich laboratoriach.

Europejska Agencja Kosmiczna zdaje sobie z tego sprawę i postanowiła przygotować się do misji „Mars Sample Return”, realizowanej w ramach programu eksploracji Systemu Słonecznego pod nazwą „Aurora” przez dwie grupy naukowe.

Pierwsza, kierowana przez Alenio Spazio z Włoch, w której znalazły się firmy: Dutch Space z Holandii, ELV z Włoch oraz MDR z Kanady. Druga, kierowana przez EADS Astrium z Wielkiej Brytanii, w której znalazły się firmy: Astrium SAS oraz EADS ST z Francji, Galileo Avionica z Włoch, RAL z Wielkiej Brytanii, SAS z Belgii, SENER z Hiszpanii oraz Utopia Consultancies z Niemiec.

Misja MSR miałaby odbyć się w ciągu dziesięciu lat, a jej celem właśnie byłoby dostarczenie próbek gruntu marsjańskiego na Ziemię.

Realizacja tej misji miałaby wyglądań następująco.

W roku 2011 zostanie wystrzelona sonda międzyplanetarna z kapsułą powrotną i po dotarciu do Marsa, umieszczona na jego orbicie.

Dwa lata później wystrzelona zostanie sonda z lądownikiem (Descent Module) oraz modułem startowym (Mars Ascent Vehicle – MAV).

Podobnie jak kapsuła powrotna, tandem Descent Module/MAV zostanie skierowany na spotkanie z Marsem oraz wprowadzony w atmosferę planety i ostatecznie osadzony na powierzchni. Następnie rozpoczną się zautomatyzowane odwierty w celu pobrania próbek gruntu z głębokości pomiędzy 2,54 cm a 2 metry. Próbki zostaną umieszczone w szczelnym pojemniku na pokładzie modułu MAV. Zawierający cenne próbki, moduł MAV wystartuje z powierzchni, aby spotkać się na orbicie z pierwszym statkiem. Tam pojemnik z próbkami zostanie umieszczony w kapsule powrotnej. Całość wejdzie na kurs powrotny ku Ziemi. Po wejściu w atmosferę ziemską, kapsuła delikatnie osiądzie na powierzchni. Odzyskana kapsuła zostanie dostarczona do laboratorium, gdzie po jej otwarciu próbki zostaną przesłane do analizy. Projekt kapsuły zapewni integralność pojemnika z próbkami nawet w przypadku twardego lądowania, spowodowanego awarią spadochronów.

Pierwszy krok w urzeczywistnieniu tego olbrzymiego postępu ludzkiej wiedzy został wykonany pod koniec października, wraz z ogłoszeniem zwycięskich kontraktów w programie Mars Sample Return (MSR) na zbudowanie drugiego zautomatyzowanego statku, będącego częścią programu Aurora.

Projekt MSR jest jedną z najbardziej wyzywających misji kiedykolwiek podjętej przez ESA” – mówi Gardini – „Nie tylko składają się na nią nowe technologie i cztery, czy też pięć statków kosmicznych, ale jest to również misja o niesamowicie ważnym znaczeniu naukowym oraz pierwszą zautomatyzowaną misją o podobnym profilu co możliwe misje załogowe na Marsa”. Bardzo ważne technologie, potrzebne do osiągnięcia sukcesu w tym ambitnym przedsięwzięciu, muszą zostać dopiero opracowane: takie jak np. statek powracający z przestrzeni kosmicznej na Ziemię z bardzo dużą szybkością. Jako pierwszy etap w projektowaniu statku zdolnego do dostarczenia próbek marsjańskich, uznano koniecznym opracowanie możliwości powrotnych i zademonstrowanie dojrzałości samego projektu jako części składowej programu Aurora. Niedawno ogłoszono badania wykonalności dla specjalnego programu Arrow, znanego również jako demonstracja statku powrotnego na Ziemię (Earth re-entry Vehicle Demonstration – EVD). W ten sam sposób testowanie kompleksowych technik spotkania i dokowania w przestrzeni kosmicznej zostanie wykonane jako eksperyment w misji ExoMars, pierwszej sztandarowej misji programu Aurora. Pierwsza faza badań dla misji ExoMars rozpoczęła się we wrześniu.Źródło: European Space Agency
Tłumaczenie: Łukasz Wilczyński
Opracował: Tomasz Śliwka
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ