Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Mars Express zbiera dane...
<< cofnij

Pewien niesmak pozostawiony po nieudanych próbach nawiązania kontaktu z lądownikiem Beagle 2 rekompensuje sonda Mars Express, która już od kilku dni przeprowadza badania i wykonuje, z sukcesem, zdjęcia powierzchni Marsa.

Poniżej prezentujemy kilka z nich – wszystkie wykonane stereo kamerą wysokiej rozdzielczości HRSC.


Zdjęcie to (kolor i 3D, rozdzielczość 12m / piksel, powierzchnia fotografowana 50 km) wykonane zostało 14 stycznia 2004 roku z wysokości 275km. Przedstawia serię uskoków tektonicznych na południe od Valles Marineris – umiejscowienie 15 stopni S i 323 stopnie E.


Zdjęcie to (kolor i 3D, rozdzielczość 12m / piksel, powierzchnia fotografowana 50 km) wykonane zostało 14 stycznia 2004 roku z wysokości 275km. Przedstawia Valles Marineris – 5 stopni N, 323 stopnie E. Na zdjęciu dostrzec można charakterystyczne urwiska oraz inne cechy terenowe mogące sugerować, iż jest to wyschnięte koryto rzeczne (taką erozję gruntu wywołuje woda w stanie płynnym).


Zdjęcie to (kolor i 3D, rozdzielczość 12m / piksel) wykonane zostało 14 stycznia 2004 roku. Przedstawia płaskowzgórze z tworami geologicznymi. Różnica wysokości przedstawionego terenu wynosi około 3 kilometry.


Zdjęcie to (kolor i 3D, rozdzielczość 12m / piksel, powierzchnia fotografowana 100 km) wykonane zostało 15 stycznia 2004 roku z wysokości 273km. Przedstawia kanał Reull Vallis powstały w w wyniku przepływu wody. Lokalizacja – 41 stopni S i 101 stopni E.


Zdjęcie to (kolor i 3D, rozdzielczość 12m / piksel,) wykonane zostało 19 stycznia 2004 roku i przedstawia (najprawdopodobniej) wygasły wulkan o wymiarach: podstawa – około 160 km, krater wulkaniczny – około 30 km, wysokość – około 4,5 km, głębokość krateru około 3 km. Lokalizacja – region Elysium.

Z pierwszych wyników badań, najciekawszym wydaje się być odkrycie wody w południowej czapie lodowej Marsa. Badania wykonane zostały przy użyciu spektrometrów OMEGA i PFS (więcej na ich temat w naszym artykule poświęconym misji Mars Express)


Powyżej przedstawiamy zdjęcia wykonane spektrometrem OMEGA. Skrajnie prawe przedstawia wybrany fragment południowej czapy lodowej w świetle widzialnym, środkowe zdjęcie przedstawia ten sam fragment w paśmie CO2 (dwutlenku węgla) i wreszcie skrajnie lewe przedstawiające ten sam fragment czapy lodowej w paśmie H2O (wody). Odkrycie to potwierdza fakt obecności w przeszłości, ale także i obecnie, wody na Marsie. Powiększa także szanse na odkrycie „uwięzionej” wody w podpowierzchniowych zbiornikach.

Zdjęcie poniżej obrazuje wyniki analizy na obecność CO przeprowadzonej z użyciem spektrometru PFS, a mająca ukazać różnice w występowaniu CO na półkuli północnej i południowej.Przygotował: Tomasz Śliwka
Źródło: European Space Agency
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ