Archiwum artykułów
Jest to zbiór archiwalnych materiałów MSP, wraz z dawna szata graficzna strony. Materiały posegregowane są według miesięcy, w których się ukazywały. Biuletyny archiwalne nie mają wprawdzie wielkiej wartości informacyjnej, lecz zachowaliśmy je na wypadek gdyby ktoś miał ochotę do nich sięgnąć.


2005


[2005.05.31]
Obrotowe mapy Marsa i jego trabantów ;-)
Właśnie ukończyłem dużą aktualizację strony o księżycach o obrotowe mapy wielu z nich!

W głównej tabeli dodałem specjalne symbole, które informują gdzie znajdują się te mapy...

http://ksiezyce.republika.pl/table.html

Zaleta tych map jest to, że po załadowaniu klatek wszystkich klatek [ściągane z serwera, jako pliki tymczasowe, więc tylko raz się haczą ;) ] samemu można decydować o szybkosci ich animacji!

Można przesuwać je klatka po klatce, płynnie animować lub obracać bardzo szybko [ale wtedy prawie nic nie widać :) ].

Wiele z tych map posiada nazwy głównych regionów i kraterów. Posiada je m.in. mapa Marsa i Phobosa. Niestety, choć na Deimosie nazwano dwa kratery (Swift i Voltaire), to nie znalazłem danych na temat ich położenia! Nawet na stronach Organizacji (IAU), która się zajmuje nadawaniem nazw - WGfPSN:

http://planetarynames.wr.usgs.gov/

Gorąco zapraszam więc do odwiedzenia map Marsa, Phobosa i Deimosa, na które mozna dotrzeć np. w ten sposób :)

http://ksiezyce.republika.pl/mars/mars.html
http://ksiezyce.republika.pl/mars/phobos.html
http://ksiezyce.republika.pl/mars/deimos.html

Z Poważaniem
Andrzej Karoń


[2005.05.17]
MIĘDZYNARODOWE NEGOCJACJE O MISJI MARSJAŃSKIEJ
PROJEKT COLUMBIA NEGOTIATIONS

Projekt Columbia Negotiations jest symulacją wielostronnych rozmów na temat załogowej misji na Marsa, jaka ma być przeprowadzona pomiędzy agencjami kosmicznymi i konsorcjum, które chcš wykonać załogowy lot na Marsa.

Projekt składa się z 2 cześci:

    1. Konferencja o negocjacjach i misjach załogowych na Marsa - otwartej
    2. Symulacja Negocjacji o Misji Załogowej na Marsa.

Projekt odbędzie się w Centrum Badań Kosmicznych PAN w dniach 19-20 maja 2005. Gościem specjalnym będzie Piero Messina - Dyrektor Administracyjny programu Aurora Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dalsze szczegóły na stronie:

WWW.COLUMBIA.EDU.PL

Serdecznie zapraszamy

W imieniu organizatorów,

Andrzej Kotarski
Wiceprezes Mars Society Polska
Mars Society Polska


Zapraszamy rówież do dyskusji na naszym forum


[2005.03.16]
Forum
Po pewnej przerwie forum znów działa. Cała sytuacja była spowodowana włamaniem się na serwer, na którym znajduje się strona MSP, przez co administrator zablokował (między innymi) wykonywania skryptów PHP. Za całą sytuację przepraszamy.


[2005.02.08]
Zmiany w Zarządzie
Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Mars Society Polska uchwałą z dnia 22 stycznia 2005 roku wybrało na dwuletnią kadencję 2005-2006 Zarząd w składzie:
    Prezes:     Piotr Moskal
    Wiceprezes:   Andrzej Kotarski
    Wiceprezes:   Krzysztof Biernacki
    Skarbnik:    Paweł Pietkun


2004


[2004.10.29]
Raporty pasadeńskie!
"Sobota, 31 stycznia 2004. Dziś jest jeden z najwspanialszych dni w całym moim życiu - moja wielka przygoda z programem dla uczniów-astronautów "Czerwony Pojazd Rusza na Marsa" (Red Rover Goes to Mars Student Astronaut Program) właśnie zaczyna się na całego."
Zapraszamy na relację Maćka Hermanowicza z jego pobytu w Pasadenie.


[2004.10.29]
Polskie badanie Marsa
18.09.2004r we Wrocławiu w ramach VII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej odbył się cykl wykładów pt. "Polskie badanie Marsa". Zapraszamy na krotka relację.


[2004.10.29]
Wyniki konkursu "Jestem na Marsie"
Mars Society Polska wraz z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej (SKN Mars Society na PWr) i specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zorganizował konkurs plastyczny dla dzieci do 15 lat pod hasłem "Jestem na Marsie". Przedstawiamy wyniki konkursu.


[2004.10.09]
Nowa gazetka projektu MPV
Nowa gazetka projektu: strona pierwsza (ok. 750KB) i druga (ok. 1 MB).

[2004.01.30]
Nowa książka założyciela The Mars Society już w Polsce!Zobacz: Więcej szczegółów
Zobacz: Spis treści
Robert Zubrin, autor bestsellera "Czas Marsa" oraz założyciel stowarzyszenia The Mars Society, przedstawia w swojej nowej książce fantastyczną wizję rozwoju Ludzkości w Kosmosie. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Na język polski przetłumaczyli ją członkowie Mars Society Polska - Piotr Moskal (Prezes MSP) i Marek Zawisza.


"Przestrzeń kosmiczna jawi nam się dziś tak samo nieprzyjazna i niewarta uwagi, jak zlodowaciałe pustkowia północy musiały wydawać się przeciętnemu mieszkańcowi Afryki Wschodniej 50 tysięcy lat temu. Przestrzeń kosmiczna jest jednak, podobnie jak krainy północy, pograniczem, którego obietnice i wyzwania umożliwią, a nawet wymuszą, kolejną pozytywną transformację cywilizacji ludzkiej."
/Robert Zubrin/


Zachęcamy także do zapoznania się z książką "Gen ciekawości" , w której zebrane zostały wywiady z najciekawszymi osobowościami świata nauki. Wywiad z prof. Wolszczanem - odkrywcą pierwszych planet spoza Układu Słonecznego - dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i S-ka w całości prezentujemy na stronach MSP: treść wywiadu

[2004.07.22]
Mars - mój nowy dom
Dnia 07 czerwca 2004r. w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Świętochłowicach (woj. Śląskie) odbył się konkurs plastyczny "Mars - mój nowy dom", zorganizowany przez Mars Society Polska. Udział w nim brały dzieci w wieku 6-u lat tzw. "starszaki". Sam konkurs poprzedziły dwudniowe zajęcia, prowadzone przez wychowawczynie, a przybliżające w prosty i zrozumiały sposób zagadnienia bezpośrednio dotyczące badań Marsa oraz jego przyszłego wykorzystania i zasiedlenia. W toku prowadzonych zajęć przedstawiono dzieciom także występujące podobieństwa między naszą planetą, a Marsem. Celem przeprowadzonego konkursu było przybliżenie szeroko pojętej problematyki "marsjańskiej", uczulenie młodego pokolenia na korzyści wynikające z dalszych badań, tworzenia baz na Marsie i jego eksploatacji oraz stworzenie możliwości ekspresyjnej reakcji na przedstawione problemy. W konkursie udział wzięło pięćdziesięcioro dzieci w tym także niepełnosprawne.  czytaj więcej.

[2004.03.20]
Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej
Działalności Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej można już śledzić w Internecie. Strona Biura osiągalna jest pod budzącym szacunek adresem: www.kosmos.gov.pl, a jej autorem i opiekunem jest Wiceprezes Mars Society Polska - Pan Andrzej Kotarski. Zarząd MSP gorąco poleca Państwa uwadze wyżej wymienioną witrynę.
Panu Andrzejowi składamy wyrazy uznania za tę cenną inicjatywę i jej pomyślne wprowadzenie w życie..

[2004.02.27]
Zawody Modeli Robotów i Pojazdów Ratowniczych
W Młodzieżowym Domu Kultury im. M. Kopernika we Wrocławiu 12.01.2003 i 25.01.2003 roku odbyły się Zawody Modeli Robotów i Pojazdów Ratowniczych. Na zaproszenie Pawła Dejnaka z Zespołu Pracowni Modelarskich MDK im. M. Kopernika we Wrocławiu przy ulicy Kołłataja 20 wzięliśmy w nich udział.
Relacje z pierwszego spotkania możecie przeczytać tutaj, a z drugiego tutaj.

[2004.02.24]
Mars Coraz Bliżej
17.02.2004 odbylo się otwarte semianarium pt Mars Coraz Bliżej, o którym informowaliśmy.

Zaprezentowano na nim tematyke:
1. ostarnie misje bezzalogowe na Marsa,
2. polskie przyrzady w badaniach Marsa,
3. stan zaawansowania prac na polskim projektem pojazdu testowego MPV

Czytelnikow zachecamy do zapoznania sie ze specjalną edycją gazetki o projekcie MPV: strona pierwsza i druga

Informacja dla tych, którzy chcialiby się dowiedzieć co stracili: nieaktualny już plakat, jest dostępny w wersji małej (50KB) i dużej (800KB)

[2004.01.23]
Strona MSP się rozwija!
Zapraszamy do dyskusji na kontrowersyjne tematy ( i nie tylko!) na nowo utworzonym Forum a odwiedzających chętnych, by pozostawić swój własny odcisk na powierzchni naszego Marsa kieujemy do księgi gości.

[2004.02.24]
Pierwsze wyniki badań – misja MER NASA
Po udanym lądowaniu łazików „Spirit i „Opportunity”przyszedł czas na przeprowadzenie pierwszych badań Marsa.

I tak łazik „Spirit” przeprowadził badania temperatury atmosfery marsjańskiej i powierzchni gruntu, a „Opportunity” dokonał pierwszych badań powierzchni marsjańskiej znajdując duże ilości kryształów hematytu (minerał ten powstaje na ziemi w środowisku wodnym lub w rejonach wulkanicznych).
czytaj...

Materiał bogato ilustrowany - 22 grafiki!

[2004.01.23]
Mars Express donosi...
Pewien niesmak pozostawiony po nieudanych próbach nawiązania kontaktu z lądownikiem Beagle 2 rekompensuje sonda Mars Express, która już od kilku dni przeprowadza badania i wykonuje, z sukcesem, zdjęcia powierzchni Marsa.
czytaj...

[2004.01.10]
Załoga promu Columbia upamiętniona na Marsie.
Dyrektor NASA Sean O’Keefe ogłosił dziś plany nazwania miejsca lądowania łazika Mars Spirit na cześć astronautów, którzy zginęli w tragicznym wypadku promu Columbia w lutym 2003 roku. Obszar na terenie rozległej równiny wewnątrz krateru Gusev, gdzie Spirit wylądował, w tym tygodniu zostanie nazwany „Bazą ku Pamięci Columbii”.
czytaj...

[2004.01.16]
Pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa.
Czwartego stycznia 2004 roku o godzinie 05.51 naszego czasu na powierzchni Marsa pomyślnie wylądował pojazd marsjański o nazwie Spirit. Jest to jeden z dwóch pojazdów badawczych (drugi to Opportunity) wysłanych w czerwcu i lipcu 2003 roku przez NASA w ramach misji "Mars Exploration Rover Mission". Krótko po 08.00 łazik Spirit rozpoczął nadawanie. Wykonał także pierwsze zdjęcia miejsca lądowania.
czytaj...

[2004.01.5]
"Rowerowa" misja NASA...
Najbliższe dni przyniosą nam wiele emocji związanych z eksploracją Marsa. Już w styczniu 2004 roku do Marsa dotrze misja zorganizowana przez NASA. Jest to szczególna misja, gdyż obejmuje w swym działaniu dwa lądowniki "Spirit" i "Opportunity".
czytaj...

Europejczycy przygotowują się do lotu na Marsa
Chociaż moment, gdy pierwszy człowiek postawi stopę na marsjańskim gruncie jest jeszcze odległy, naukowcy już myślą o zażegnaniu podstawowych zagrożeń misji. Na pierwszy ogień poszły problemy natury fizjologicznej i psychologicznej, na które narażona będzie załoga w czasie długiego (co najmniej sześciomiesięcznego) lotu w warunkach nieważkości, odizolowania i zamknięcia na niewielkiej przestrzeni.
Pracę nad tymi zagadnieniami zamierza właśnie podjąć Europejska Agencja Kosmiczna.
czytaj...


2003

[2003.12.5]
Mars Express
Za mniej niż 20 dni rozpocznie się krytyczna faza misji realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA (EuropeanSpaceAgency) niosąca nazwę "Mars Express" - wejście sondy na orbitę planety Mars. Warto by więc trochę przybliżyć cele oraz wykonanie tej misji.
czytaj...

[2003.12.5]
"Pierwszy krok" - misja MSR
Jednym z największych pragnień naukowców badających planetę Mars, prócz oczywiście stałej marsjańskiej bazy naukowej, jest osobiste przebadanie próbek gruntu marsjańskiego. Żadna, nawet najbardziej zautomatyzowana misja nie przyniesie tyle pożytku co analiza marsjańskich próbek w ziemskich laboratoriach.
czytaj...

[2003.11.22]
Poszukiwani ochotnicy do programów Mars Desert i Flashline Station.
"Ciężka praca ... Żadnej pensji ... Wieczna chwała"
Przygotował: Tomasz Śliwka
Tłumaczenie: Łukasz Wilczyński
Źródło: The Mars Society

Towarzystwo Mars Society poszukuje ochotników, którzy zostaną członkami załogi Mars Desert Research Station (MDRS) oraz Flashline Mars Arctic Research Station (FMARS) podczas symulacji załogowych eksploracji Marsa na pustyni Utah (listopad 2003 - kwiecień 2004) oraz na wyspie Devon (lato 2004). Ochotnicy powinni zaznaczyć, w którym okresie tego czasu mogliby wziąść udział. Zmiany załogi MDRS będą następowały co dwa tygodnie, natomiast projekt FMARS obejmie jeden zespół, pozostającą na stacji przez cztery tygodni. Kandydatów do programu FMARS zapraszamy do wzięcia również udziału w projekcie MDRS. Konkurencja w przypadku projektu FMARS będzie niezwykle duża, więc wcześniejsze uczestnictwo w programie MDRS byłoby dużym plusem dla kandydata na członka załogi FMARS. Rozważamy kandydatury zarówno badaczy, którzy dostarczą swój własny program badań, pokrywający się z celami programów MDRS i FMARS oraz tych z Państwa, którzy chcieliby po prostu zostać członkami załogi wspierającej badania innych osób. Pod uwagę bierzemy wszystkie podania od osób będących w dobrym stanie fizycznym oraz w wieku pomiędzy 18 a 60 lat. Nie przykładamy uwagi do rasy, wyznania, koloru skóry, płci czy też narodowości kandydata. Dużym plusem będzie posiadanie umiejętności z zakresu nauki, inżynierii, mechaniki, przetrwania w trudnym terenie czy też zdolności literackich. Poświęcenie sprawie załogowej eksploracji Marsa jest absolutną powinnością, jako że warunki najprawdopodobniej będą ciężkie, zaś praca bardzo wyczerpująca. Ci, którzy zostaną wybrani, będą musieli postępować ściśle z określoną dyscypliną w grupie oraz wytycznymi każdej z misji. Członkowie załogi udającej się do Utah muszą sami opłacić swoją podróż do Salt Lake City. Członkowie załogi FMARS muszą pokryć wszelkie wydatki na podróż do Resolute Bay. Towarzystwo Mars Society zwróci koszty podróży podczas trwania obydwu programów. Nie będzie żadnej pensji dla członków załóg. Podania zawierające życiorys, referencje osobiste oraz krótki list wyjaśniający powód, dla którego chcieliby Państwo uczestniczyć w programie prosimy nadsyłać na adres: Volunteers, Mars Society, PO Box 273, Indian Hills, CO 80454 nie później niż 31 października 2003 roku (w przypadku programu MDRS) oraz nie później niż 31 stycznia 2004 roku (w przypadku programu FMARS). Całość podania nie powinna przekraczać 3 stron. Proszę przesłać 3 kopie podania.

Niestety, z uwagi na opóźnienie z jakim umieściliśmy tą informację na łamach naszej strony, możliwe jest nadsyłanie zgłoszeń tylko do programu FMARS - bardzo przepraszamy wszystkich zainteresowanych - Tomasz Śliwka, Mars Society Polska.
Konkurs            Mars Pressurized Vehicle

Konkurs - edycja 2003

Konkurs - edycja 2001

[2003.08.26]
Wielka Opozycja Marsa
Raz na kilkanaście lat dochodzi do tak zwanej wielkiej opozycji, kiedy Mars znajduje się szczególnie blisko Ziemi i świeci szczególnie jasno. 27 sierpnia 2003 roku o godzinie 11:51, Mars zbliży się do Ziemi na 55'758'006 kilometrów.
więcej...

[2003.08.28]
Kopiec schodkowy na Marsie
W kwietniu 2003 roku zainstalowane na sondzie marsjańskiej Mars Global Surveyor (MGS) urządzenie Mars Orbiter Camera (MOC) sfotografowało kopiec...
więcej...

[2003.08.28]
Nowa mapa wody na Marsie
Nowa mapa Marsa pokazuje położenie lodu wodnego. Złoża odkryto dzięki obserwacją wodoru przez sondę Mars Odyssey.
więcej...

[2003.08.28]
Misja Phoenix
NASA ogłosiła że Phoenix poleci na Czerwoną Planetę w 2007 roku jako pierwsza misja tego programu. Nowa misja spróbuje wylądować w północnych rejonach polarnych, w których sonda Mars Odyssey odkryła ostatnio duże ilości warstw zawierających wodór.
więcej...

Ślady niedawnej obecności wody na Marsie
[01.03.2003], Jeszcze kilkaset tysięcy lat temu woda żłobiła wąwozy na powierzchni Marsa - donosi najnowszy numer czasopisma "Nature".
więcej...

Sonda Pioneer 10 już się nie odezwie
[01.03.2003], Utracono kontakt z sondą Pioneer 10, pierwszym ziemskim obiektem, który wydostał się poza Układ Słoneczny - poinformowała NASA.Ostatni sygnał sondy NASA otrzymała 22 stycznia. Pioneer 10 znajdował się wówczas ok. 12 mld kilometrów od Ziemi. Sygnał, mknąc z prędkością światła, przemierzył tę odległość w 11 godzin i 20 minut. Ten sygnał, jak i dwa poprzednie, był bardzo słaby.
więcej...

NASA stawia wymagania przed nowymi wahadłowcami
[24.02.2003], NASA ogłosiła pierwszą część wymagań, jakie będzie musiał spełnić wahadłowiec OSP, jaki ma wejść do użytku około roku 2010.
więcej...

Columbia zaczęła się rozpadać już nad Kalifornią
[24.02.2003], Wahadłowiec Columbia zaczął gubić części już nad wybrzeżem Kalifornii, dobrych kilka minut przed rozpadnięciem się nad Teksasem - ogłosił zespół badający okoliczności katastrofy, potwierdzając to, o czym astronomowie i obserwatorzy nieba mówili od samego początku.
więcej...

Mars - czy problem wody zostanie rozwiązany?
[24.02.2003], Publikacja z marcowego numeru miesięcznika Geology, która traktuje o dwóch ciekawych hipotezach dotyczących Marsa. 24.02.2003
więcej...

Zagadka marsjańskich żlebów wyjaśniona?
[24.02.2003], Tajemnicze żleby, widoczne na zboczach marsjańskich kraterów, mogły powstać w wyniku topnienia śniegu, a nie obecnego pod powierzchnią planety lodu - twierdzi amerykański geolog Philip Christensen w opublikowanym wczoraj na stronach internetowych czasopisma Nature artykule.
więcej...

Woda na Marsie
[24.02.2003], Kwestia wody na Marsie została już w dużej mierze rozwiązana. Wiadomo, że woda tam jest, zgromadzona w gruncie i w czapach polarnych. Pozostaje sprawdzić, gdzie dokładnie występuje i w jakiej ilości. W tym celu NASA wystrzeliła sondę Mars Odyssey, która od października 2001 roku krąży po orbicie wokół Marsa.
więcej...

Na Marsie się przelewało
[24.02.2003], Naukowcy NASA odkryli, w jaki sposób zawiła sieć strumieni, rzek i jezior mogła nieść wodę przez powierzchnię Marsa. Posługując się trójwymiarowymi danymi pochodzącymi z wysokomierza laserowego sondy Mars Global Surveyor i potężnymi komputerowymi modelami przepływu powierzchniowego, zobrazowali oni złożony ruch marsjańskiej wody.
więcej...

Prom COLUMBIA stracony
[02.02.2003], Prom Columbia rozpadł się, przelatując nad środkowym Teksasem na wysokości 60 km z prędkością 20 tys. km/h. Obserwatorzy w Teksasie widzieli odłamki za przelatującym promem, pojedynczy świecący punkt rozdzielił się na kilka. Prom powinien był wylądować o 15:16. Wszystkie flagi w USA opuszczono do połowy masztu.
więcej...

Katastrofa Columbii
[02.02.2003], O 21:35 naszego czasu w Kennedy Space Center rozpoczęła się konferencja prasowa dotycząca katastrofy promu Columbia.
więcej...

Ponad 280 książek!!!
Pisarze Science-Fiction nie próżnują. Napisali już ponad 280 książek z marsjańką fabułą.
Przedstawiamy ich spis


2002

Współpraca z Fundacją Koppok
Podczas II Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków i Pomysłów nawiązano kontakt z fundacją KOPPOK p Władysława Kopczyńskiego. Umożliwia to na współpracę w zakresie znalezienia siedziby dla zespołu budującego analog pojazdu MPV.
Więcej szczegółów...

Prace studenckie i naukowe w projekcie polskiego analogu pojazdu MPV
Od 2001r studenci realizują prace związane z projektem MPV. Niektóre z nich już są ukończone, inne w toku realizacji.
Więcej szczegółów...

II Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków i Pomysłów
5 i 6 października 2002 odbyło się II Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków i Pomysłów we Wrocławiu w Centrum Kultury AGORA na pl. J. Piłsudskiego 2.
Zespół konstruktorów analogu pojazdu MPV brał w nim udział w celu nawiązania kontaktów i wymiany poglądów.
Więcej szczegółów...

V Dolnośląski Festiwal Nauki
21 września 2002 w ramach I V Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na odbył się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej w sali im. Romana Sobolskiego (s.25 B-5) publiczny cykl wykładów pod wspólną nazwą Człowiek w Kosmosie.
Więcej szczegółów...

Robot testowy dla pojazdu MPV
W zespole konstrukcyjnym analogu pojazdu MPV opracowano zdalnie sterowanego robota do testów oprogramowania dla analogu pojazdu MPV. Jego przedprototyp zaprezentowano pierwszy raz publicznie w czasie V Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu w cyklu wykładów Człowiek w Kosmosie.
Więcej szczegółów...

Przeprosiny
Chcielibyśmy bardzo przeprosić naszych Sympatyków za dłuugie nieuaktualnianie strony Mars Society Polska.
Mamy nadzieję, że teraz to się zmieni.

Patronat Prezydenta RP
3 lipiec 2002
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski objął honorowy patronat nad projektem analogu marsjańskiego pojazdu załogowego Mars Pressurized Vehicle MPV.
Więcej szczegółów...

6 Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS
8 czerwiec 2002
Na zaproszenie Dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN, prof. Zbigniewa Kłosa, do udziału w 6 Pikniku Naukowym Polskiego Radia BIS na Rynku nowego Miasta w Warszawie 8 czerwca 2002 rozpoczęliśmy przygotowania do prezentacji modelu pojazdu MPV pt. Polski projekt załogowego pojazdu marsjańskiego.
Więcej szczegółów...

Wyjazd na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze ILA2002 w Berlinie
11 maja 2002
Cykliczna impreza ILA w Berlinie odbywa się co dwa lata. Podobnie jak dwa lata temu, w 2000r, postaraliśmy się ją zwiedzić. Wyjazd w tym roku odbył się z ramienia Studenckiego Koła Naukowego Mars Society na Politechnice Wrocławskiej.
Więcej szczegółów...

Dni technologii informatycznych IT DAYS
17 kwiecień 2002
Prezentacja modelu redukcyjnego pojazdu MPV w czasie dni technologii informatycznych - Aula Politechniki Wrocławskiej, budynek A1 17-04-2002 godz. 13-14
Więcej szczegółów...

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 28 we Wrocławiu
2 marzec 2002
Na zaproszenie uczniów klasy IIIC ze Szkoły Podstawowej nr 28 przy ul.Greckiej 59 we Wrocławiu, przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Mars Society na Politechnice Wrocławskiej, Krzysztof Biernacki i Krzysztof Lewandowski z Mars Society Polska, 2.03.2002 zaprezentowali model redukcyjny projektu marsjańskiego hermetycznego pojazdu wyprawowego MPV vehicle.
Więcej szczegółów...


2001

Ruszamy z budową prototypu analogu pojazdu MPV!
(22 grudnia 2001)

6 grudnia 2001 Agencja Mienia Wojskowego we Wrocławiu przekazała Studenckiemu Kołu Naukowemu Mars Society przy Politechnice Wrocławskiej samochód Star 266 na potrzeby budowy analogu marsjańskiego hermetycznego pojazdu wyprawowego MPV.
Więcej szczegółów...

Projekt MPV w programie TVP1 "Kawa czy herbata ?"
4 październik 2001
Na zaproszenie Pierwszego Programu Telewizji Polskiej TVP1 zespół Mars Pressurized Vehicle kierowany przez mgr inż. Krzysztofa Lewandowskiego dokonał prezentacji projektu MPV w programie "Kawa czy Herbata".
Więcej szczegółów...

IV Dolnośląski Festiwal Nauki
22 września 2001 w ramach I V Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na odbył się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej w sali im. Romana Sobolskiego (s.25 B-5) publiczny cyklwykładów pod wspólną nazwą Dolny Śląsk w Kosmosie.
Więcej szczegółów...

Otwarte spotkanie Mars Society Polska
21 lipca 2001r na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej (sala nr.3 bud. B-5) odbyło się otwarte spotkanie Mars Society Polska. Spotkanie to było anonsowane w dodatku regionalnym Gazety Wyborczej, Gazecie Dolnośląskiej.
Więcej szczegółów...

Studenckie Koło Naukowe Mars Society
13 czerwca 2001 roku na Politechnice Wrocławskiej zostało powołane Studenckie Koło Naukowe.
Opiekunem koła jest dr hab. Franciszek Przystupa (tel. [71] - 320 27 75).
Głównym zadaniem koła jest aktywizacjastudentów Politechniki Wrocławskiej w zakresie budowy analogu pojazdu MPV.

Atmosfera Marsa
Najnowszy artykuł Krzysztofa Lewandowskiego na temat atmosfery marsjańskiej dostępny jest w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej

Pokaz w Stanach
Tego lata drugi ze stworzonych przez Mars Society habitatów, Mars Desert Research Station (MDRS) będzie wystawiony na pokaz w kompleksie dla odwiedzających w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'iego. Otwarcie habitatu dla zwiedzających przewidziane jest na 1 lipca i będzie trwać przez Amerykański Długi Weekend (z okazji 4 lipca - Dnia Niepodległości w USA).
Więcej szczegółów...

Otwarte spotkanie MSP
Chcielibyśmy zaprosić WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH na otwarte spotkanie polskiego oddziału The Mars Society (Mars Society Polska). Podczas spotkania prezentowany będzie model pojazdu hermetycznego MPV.
Więcej szczegółów...

Konto bankowe MSP
Kilka dni temu zakończyliśmy załatwianie formalności bankowych związanych z kontem bankowym Mars Society Polska. Oto jego numer:
PKO BP SA XVI o/Warszawa
10201169-917379-270-1

Bylibyśmy wdzięczni za szybkie opłacenie składek członkowskich (50 zł rocznie plus jednorazowo 10 zł wpisowego). Dzięki temu moglibyśmy wystartować z kilkoma ważnymi projektami, które od dłuższego czasu czekały na ten właśnie moment.

Piotr Moskal,
Prezes, Mars Society Polska

Finał krajowy konkursu rysunkowego

Analogowy MPV a założenia obecnych misji załogowych na Marsa
Projekt marsjańskiego analogowego pojazdu ciśnieniowego (AMPV - Analog Mars Pressurized Vehicle), opracowanego przez polski oddział Mars Society, jest powiązany z założeniami misji załogowych na Marsa. [Andrzej Kotarski]
Kliknij żeby przeczytać...

Warianty Misji Wzorcowej NASA
W trzecim numerze 'Astronautyki' i na stronie Mars Society Polska w zeszłym roku przedstawiłem ewolucję koncepcji misji załogowej na Marsa, począwszy od planu Wernera Von Brauna z 1952 roku, poprzez Mars Direct Roberta Zubrina do Mars Semi-Direct (znaną także jako Misja Wzorcowa) z lat 90-tych. Ze względu na to, że od tego artykułu upłynęło dużo czasu i zaszły duże zmiany w planowanych misjach na Marsa, przedstawię w niniejszym artykule modyfikacje tej ostatniej i dlatego zacznę od przypomnienia zarysu koncepcji wersji 3.0 Misji Wzorcowej. [Andrzej Kotarski]
Kliknij żeby przeczytać...

Szanowni Uczestnicy Konkursu Rysunkowego
Zbliża się termin nadsyłania prac w konkursie rysunkowym na miejsce lądowania na Marsie oczami kosmonauty teraz i 100 lat potem. Dla przypomnienia informujemy, co należy przesłać do Centrów Regionalnych:
Więcej informacji...

Polska przyjęła zaproszenie do drugiej edycji konkursu RRGTM
Po sukcesach w pierwszej edycji Konkursu, Towarzystwo Planetarne zaprosiło MSP oraz Polskie Towarzystwo Astronautyczne do wzięcia udziału w drugiej edycji Konkursu RRGTM. Będzie ona związana z misją 2 robotów, które w 2003 roku mają polecieć na Marsa. W imieniu obu organizacji zaproszenie przyjął Andrzej Kotarski.

Zespół Uczniów Nawigatorów wybrany. Uczeń z Polski jednym ze zwycięzców
Druga faza projektu Czerwony Pojazd rusza na Marsa jeszcze trwa. Towarzystwo Planetarne ogłosiło wybór ośmiu Uczniów Nawigatorów do Misji Treningowej. Uczniowie będą kierować prawdziwym pojazdem do badań Marsa w Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL). Będą uczestniczyć w tym samym treningu, co naukowcy i inżynierowie, którzy będą kierowali następnymi robotami na Marsie. Zespół Uczniów Naukowców składa się z 6 chłopców i 2 dziewcząt.
Więcej informacji...

Uczniowie Naukowcy dokonali odkrycia na Marsie
Pierwsza faza projektu Czerwony Pojazd rusza na Marsa była wielkim sukcesem. Po raz pierwszy uczniowie wybierali miejsca, w których miały być wykonane zdjęcia z sondy na orbicie okołomarsjańskiej. 9 uczniów naukowców kierując kamerą Mars Global Surveyora odkryło grupę ciemno zabarwionych kamieni na Marsie, na samym śrdoku jasno zabarwionej równiny. Nie wiadomo, w jaki sposób mogły się tam dostać. Wśród uczniów był nasz zwycięzca w kategorii Uczeń Naukowiec - Wojtek Łukasik.

Koniec eliminacji
Dnia15.01.2001 zakończyły się eliminacje na szczeblu krajowym w kategorii Ucznia Nawigatora, w których wzięło 15-ro uczniów. Do finału międzynarodowego zakwalifikowali się następujący uczniowie: Maciej Tomasz Hermanowicz z Dywit, Krzysztof Miller z Olsztyna, Tomasz Dzierżymir Zając z Olsztyna, Alicja Lucyna Kalinowska z Gietrzwałdu, Natalia Anna Makselon z Katowic, Sylwia Wołodkiewicz, oraz Daniel Jan Hermanowicz z Dywit.
Więcej informacji...

Komunikat nt. konkursu RRGTM
Z powodu nałożenia się przygotowań na przyjęcie Uczniów Naukowców w dniach 11 - 17 lutego 2001, Towarzystwo Planetarne przesunęło ogłoszenie wyników eliminacji międzynarodowych na 2 marca 2001.

Mars na Ziemi, cz.2
Przez sześć tygodni minionego lata górzysta, niezamieszkała wyspa wewnątrz Kręgu Polarnego stała się centrum przygotowawczym wyprawy załogowej na Marsa i poszukiwania na nim życia. Wyspa Devon jest położona 1600 km od Bieguna Północnego, około 320 km na zachód od północno-zachodniego wybrzeża Grenlandii i 2735 km na północ od granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Wyspa leży na 75 stopniu szerokości północnej. Oto druga część artykułu na temat badań TMS.
Kliknij żeby przeczytać...

Astronautyka 1/2001 - uzupełnienie
W numerze Astronautyki 1/2001 wkradł się błąd. Nie został podany adres kontaktowy do Andrzeja Kotarskiego, który koordynuje konkurs RRGTM z ramienia MSP. Oto dane:
Andrzej Kotarski
Centrum Krajowe Konkursu
Czerwony Pojazd rusza na Marsa
tel. 0602 316 737
e-mail: andrzejk@itnet.pl


2000

GRUDZIEŃ

Uczeń z Polski wybiera miejsce lądowania na Marsie     (14.12.2000)
Dnia 14 grudnia 2000 o godz. 4:00 czasu środkowoeuropejskiego odbyła się bezprecedensowa telekonferencja grupy uczniów naukowców wybranych w konkursie Czerwony Pojazd rusza na Marsa zorganizowanym przez Towarzystwo Planetarne z Pasadeny w Stanach Zjednoczonych. W grupie tej jest reprezentujący Polskę 10-letni Wojtek Łukasik z Tarnowa. Grupa 9 dzieci z całego świata po raz pierwszy w historii wybierała poprzez głosowanie miejsce lądowania dla przyszłej misji przywiezienia próbek z Marsa.
Kliknij żeby przeczytać

LISTOPAD
»  Nowy program badań bezzałogowych Marsa     (15.11.2000)
»  Konkurs Kosmiczny 2000     (12.11.2000)

Komunikat w sprawie konkursu RRGTM
Drodzy uczestnicy drugiej części Konkursu Czerwony Pojazd rusza na Marsa, dnia 15 Listopada 2000 upłynął termin przyjmowania dzienników Uczniów Nawigatorów przez Centra Regionalne. Wyjątkiem jest Centrum Regionalne w Olsztynie, dla którego przedłużono ten termin ze względu na trudności organizacyjne. Powodzenia w eliminacjach ćwierćfinałowych.

»  Konkurs Kosmiczny 2000     (02.11.2000)

PAŹDZIERNIK
»  Mars na Ziemi, cz.1     (22.10.2000)
»   MSP na imprezach krajowych     (07.10.2000)

WRZESIEŃ
»   Nowa książka Roberta Zubrina     (30.09.2000)
»   Mikroskop marsjański     (21.08.2000)

SIERPIEŃ
»   Pierwszy etap konkursu RRGTM zakończony     (27.08.2000)
»   Łaziki marsjańskie 2003     (13.08.2000)

LIPIEC
»   Polski projekt MPV zakończony     (29.07.2000)

CZERWIEC
»   Odkryto wodę na Marsie!      (26.06.2000)    A
»   Przebieg konkursu RRGTM     (15.06.2000)
»   Relacja ze spotkania w Londynie     (03.06.2000)

MAJ
»   Anomalie magnetyczne a geologia Marsa     (24.05.2000)    A

KWIECIEŃ
»   Walne zebranie MSP     (18.04.2000)

MARZEC
»   MSP zarejestrowane w sądzie     (31.03.2000)
»   Przystanek Mars     (16.03.2000)    A
»   Koncepcje załogowych wypraw na Marsa     (16.03.2000)    A
»   Pyrkon 2000     (12.03.2000)
»   Astronautyka 1/2000     (06.03.2000)
»   Dlaczego powinniśmy wybrać Marsa?     (05.03.2000)    A

LUTY
»   Biosfery     (05.02.2000)    A
»   Podsumowanie działalności na rok 1999     (02.02.2000)    A

STYCZEŃ
»   Marsjańska flaga w kosmosie      (21.01.2000)
»   Styczniowe spotkanie w Kawiarni Naukowej      (17.01.2000)
»   Polski udział w misjach ESA     (13.01.2000)


1999

GRUDZIEŃ
»   Mars Polar Lander i Deep Space 2     (06.12.1999)    A
»   Nordcon '99     (02.12.1999)

LISTOPAD
»   Zebranie założycielskie MSP     (27.11.1999)
»   Konkurs "Red Rover goes to Mars"     (29.11.1999)
»   Komputer w kosmosie     (12.11.1999)    A

PAŹDZIERNIK
»   Astronautyka 4/99     (19.10.1999)
»   Wygrana bitwa o budżet NASA     (14.10.1999)

WRZESIEŃ
»   Pole magnetyczne Marsa a proces terraformowania     (07.09.1999)    A
»   Kilka słów refleksji (31.09.1999)    A

SIERPIEŃ
»   Odczyt na Polcon '99     (28.08.1999)    A
»   Jak zdobyć kawałek Marsa     (05.08.1999)
»   NASA przeżywa ciężkie chwile     (27.08.1999)

LIPIEC
»   Jak opłacić składkę członkowską w USA     (21.07.1999)    A
»   Nowy serwer informacji o Marsie     (13.07.1999)

CZERWIEC

MAJ
»   Fundusze na arktyczną stację badawczą     (28.05.1999)
»  Mars Society wyrusza na biegun     (18.05.1999)

KWIECIEŃ
»   Stacja badawcza na wyspie Devon     (12.04.1999)

MARZEC
»  Mars Express nabiera rozpędu     (26.03.1999)
Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003