Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
IV Dolnośląski Festiwal Nauki
<< cofnij

22 września 2001 w ramach I V Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na odbył się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej w sali im. Romana Sobolskiego (s.25 B-5) publiczny cykl wykładów pod wspólną nazwą Dolny Śląsk w Kosmosie.
Celem cyklu było zaprezentowanie tematyki możliwości badań Kosmosu prowadzonych na terenie Dolnego Śląska.
Opiekunami wykładów byli: mgr Małgorzata Cichosz i mgr inż. Krzysztof Lewandowski.
Wykłady zaczęły się o godz. 9:55 przywitaniem publiczności i przypomnieniem planu wykładów przez Krzysztofa Lewandowskiego, doktoranta w Zakładzie Logistyki i Systemów Transportowych Instytutu Konstrukcji i Eksplotacji Maszyn    Politechniki Wrocławskiej, wiceprezesa  Mars Society Polska , kierownika polskiego projektu analogu  marsjańskiego hermetycznego pojazdu wyprawowego MPV.
Następnie głos zabrał pierwszy prelegent dr Paweł Preś z Zakładu Heliofizyki i Badań Kosmicznych Instytutu Astronomii  Uniwersytetu Wrocławskiego z prelekcją pt. Obserwacja nieba i planet, charakterystyka przyrządów astronomicznych.
Przedstawił on zagadnienie obserwacji nieba i planet oraz obserwację Słońca.
Po nim wystąpił mgr inż. Krzysztof Biernacki, doktorant w  Zakładzie Podstaw Konstrukcji Maszyn i Tribologii  Instytutu Konstrukcji i Eksplotacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej z tematem pt. Loty załogowe w kosmos, historia, plany na przyszłość, trajektorie optymalne tras lotów.


Przedstawił on zagadnienie wyboru optymalnej trasy lotu misji załogowej na Marsa w kontakcie najbezpieczniejszej trasy i najmniejszego zużycia paliwa w trakcie misji.

Kolejni mówcy zajęli się zagadnieniem zagrożenia dla lotów załogowych aktywnością Słońca i promieniowaniem kosmicznym oraz prezentacją przyrządów satelitarnych do obserwacji Słońca.

Pierwszym mówcą był dr Paweł Rudawy z Zakładu Heliofizyki i Badań Kosmicznych Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Przedstawił on zagadnienie dynamiki korony Słońca,
I obserwację jej widma z Ziemi.
Zaprezentował największy w Europie koronograf słoneczny w Białkowie k. Żmigrodu (średnica zwierciadła głównego 0,53) oraz rezultaty jego obserwacji.
Drugim mówcą był dr Zbigniew Kordylewski z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk  z siedzibą we Wrocławiu.
Przedstawił on historię i opis budowy polskiej aparatury do badań Słońca min. Kamerą obscura,

przyrządem RESIK (Spektrometr rentgenowski z wypukłymi kryształami), INTERBALL i DIOGENESS.
W trakcie przerwy miedzy wykładami publiczność została zaproszona do zwiedzenia wystawy w sali 128 B-5:

aparatury satelitarnej wykonanej we wrocławskim Zakładzie Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk;prac plastycznych Edwarda Śląskiego związanych wariacjami o klonowaniu maszyn;


sprzętu astronomicznego firmy Uniwersał z Żywca

Następnym zagadnieniem poruszanym na wykładach był temat Księżyc i Mars, dwa inne światy. Charakterystyka geologiczna obiektów, topologia itp. Perspektywy eksploatacji złóż jako uzasadnienie poniesionych kosztów, technologie eksploracji złóż naturalnych na najbardziej interesujących dla ludzkości ciałach kosmicznych, Księżycu i Marsa.

Pierwszym mówca był dr Antoni Muszer z Pracowni Mikroskopii Surowców Mineralnych  Zakładu Geologii i Dokumentowania Złóż Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedstawił on zagadnienie geologii Księżyca i Marsa w świetle znanych nam danych o tych ciałach niebieskich.
Drugim prelegentem był prof. dr hab. inż. Jan Drzymała z Zakładu Przeróbki Kopalin i Odpadów Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej.
Przedstawił on perspektywy eksploracji minerałów na Księżycu i na Marsie oraz zagadnienie technologii przeróbki minerałów na Księżycu w porównaniu do znanych i wykorzystywanych obecnie technologii.

Tematykę koncepcji lotów załogowych na Marsa przedstawił mgr Andrzej Kotarski z Mars Society Polska i Polskiego Towarzystwa Astronautycznego.
Zaprezentował historię koncepcji lotów załogowych na Marsa, od koncepcji von Brauna do koncepcji Solaris MET.

Po nim nastąpiła prezentacja polskiego projektu analogu polskiego projektu analogu marsjańskiego hermetycznego pojazdu wyprawowego MPV -Mars Pressurized Vehicle. Prezentacji dokonał kierownik projektu mgr inż. Krzysztof Lewandowski.
Zostały przedstawione wówczas główne zagadnienia związane z projektem oraz został zaprezentowany model redukcyjny pojazdu MPV w skali 1:20 wykonanego w Pracowni Rapid Prototyping and Manufacturing Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Politechniki Wrocławskiej.


Zostały przedstawione prace studentów z Wydziale Mechanicznym w projekcie MPV i rozdano gazetkę o nim.
Publiczność była żywo zainteresowana tematyką projektu MPV na pytania odpowiadał kierownik projektu.
Zamknięciem sesji wykładów była dyskusja z dr. Zbigniewem Kordylewskim z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk z siedzibą we Wrocławiu na temat oferty polskiego przemysłu przy budowie aparatury do badań Kosmosu.

Wykłady cyklu Dolny Śląsk w Kosmosie zakończyły się o godz. 16:30
podziękowaniem dla publiczności za przybycie.

W trakcie cyklu wykładów Dolny Śląsk w Kosmosie 22 września 2001r zostało udzielonych kilka wywiadów prasowych min. dla:
   Radia ESKA Wrocław (mgr inż. Krzysztof Lewandowski)
   Telewizji Polskiej TVPWrocław (dr Paweł Preś)
Przed i po 22 września 2001r pojawiły się artykuły prasowe o cyklu wykładów Dolny Śląsk w Kosmosie:
   Słowo Polskie - artykuł pierwszy
   Słowo Polskie - artykuł drugi


Pryzmat

Organizatorzy dostali podziękowania od Dziekana Wydziału Mechanicznego prof. Wacława Kolleka.
W listopadowym numerze uczelnianego pisma Pryzmat znalazła się wzmianka o pofestiwalowej publikacji,
w której uznano cykl wykładów Dolny Śląsk w Kosmosie za najciekawszą imprezę IV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w 2001r..

Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ