Mars Society Polska:
  ::  Strona główna
  ::  Zarząd
  ::  Dane MSP
  ::  Statut stowarzyszenia
  ::  Deklaracja założycielska
  ::  Raporty
  ::  Studenckie Koło Naukowe

  Projekty:
  ::  Projekt MPV

  Zbiory MSP:
  ::  Archiwum artykułów
  ::  Zdjęcia i animacje
  ::  Forum
  ::  Księga gości
  ::  Linki

  MS na świecie:
  ::  Kwatera Główna w USA
  ::  Wielka Brytania
  ::  Kanada
  ::  Australia
  ::  Pozostałe oddziały
 
Podsumowanie działalności na rok 1999
<< cofnij

Warszawa, dn. 02.02.2000


W związku z niedawnym końcem roku 1999 oraz z tym, że nasza organizacja ma już prawie okrągły rok, postanowiłem napisać krótkie podsumowanie działalności MSP. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do naszych osiągnięć serdecznie dziękuję, mam nadzieję że w roku 2000 Wasze zaangażowanie będzie jeszcze większe, a sukcesy naszej organizacji jeszcze bardziej spektakularne.


pozdrawiam,

Piotr Moskal
Prezes, Mars Society Polska


MARS SOCIETY POLSKA
Podsumowanie działalności na rok 1999


1) Na początku marca napisałem e-mail do dr Roberta Zubrina w celu omówienia warunków stworzenia polskiego oddziału The Mars Society. W wyniku tego porozumienia dostaliśmy zielone światło na działalność w Polsce i prawo posługiwania sie całym zapleczem merytorycznym TMS, jak również prawo firmowania się logiem firmowym TMS.

2) Pierwszym projektem MSP było założenie witryny internetowej organizacji. Początkowo znajdowała się ona na bezpłatnym serwerze Geocities, później w Stanach uruchomiony został serwer TMS na potrzeby oddziałów międzynarodowych. Polska witryna, jako pierwsza przedstawicielka europejskich oddziałów, przeniosła się na ten serwer po krótkich i owocnych negocjacjach z zarządem TMS i w tej chwili znajduje się pod adresem http://chapters.marssociety.org/polska. Przy okazji chciałbym podziękować ludziom, którzy pomagają mi przy utrzymywaniu naszej witryny na wysokim poziomie: Krzysztofowi Lewandowskiemu za profesjonalne artykuły naukowe, Andrzejowi Kotarskiemu, Robertowi Kamińskiemu i Panu Zenonowi Kulpie za pomoc w pisaniu bieżących biuletynów informacyjnych oraz Jakubowi Zgolińskiemu i Lechowi Kozarzewskiemu za pomoc przy tłumaczeniu materiałów informacyjnych z amerykańskiego serwera TMS.

3) 28.08.1999 w Warszawie odbył się Polcon, ogólnopolski zjazd miłośników sf i fantasy. Wystąpiłem na na nim wspólnie z Andrzejem Kotarskim z odczytem na temat historii badań Marsa oraz planu Mars Direct. Była to pierwsza publiczna prezentacja MSP, zapoczątkowała nasz program edukacyjno-reklamowy.

4) 22.10.1999 zostaliśmy zaproszeni do udziału w I Konferencji Astronautycznej w Cenrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Andrzej Kotarski wystąpił na niej z odczytem pt. "Produkcja paliwa in situ jako rozwiązanie dla lotów Ziemia - Mars - Ziemia".

5) Dzięki kontaktom nawiązanym na Konferencji Astronautycznej po krótkich rozmowach nawiązaliśmy współpracę z Polskim Towarzystwem Astronautycznym. Prezes PTA, dr Marek Banaszkiewicz, zgodził się zostać jednym z założycieli oraz członkiem honorowym MSP. Oprócz przewodnictwa w PTA dr Banaszkiewicz razem z innymi uczonymi z CBK uczestniczy w projektach budowy komponentów na potrzeby misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

6) Nawiązaliśmy kontakt z redakcją pisma "Astronautyka", które wydawane jest przez warszawski oddział PTA. Pan Marian Gola który współtworzy "Astronautykę" został jednym z członków założycieli MSP. W czwartym numerze pisma ukazał się artykuł o MSP mojego pióra, w następnym numerze pojawią się artykuły o sondzie Mars Polar Lander oraz o produkcji paliw z atmosfery marsjańskiej napisane przeze mnie i przez Andrzeja Kotarskiego. W kolejnych numerach mamy nadzieję jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z "Astronautyką".

7) Nawiązaliśmy kontakt oraz ścisłą współpracę z internetową organizacją URANOS, której celem jest propagowanie badań kosmicznych wśród społeczeństwa. Pan Zenon Kulpa, lider URANOSA został jednym z członków założycieli MSP. W ramach współpracy klub udostępnił naszej organizacji swoją listę dyskusyjną (za co jeszcze raz dziękujemy).

8) 27.11.1999 w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie MSP, podczas którego spotkało się 16 założycieli stowarzyszenia (lista poniżej). Podpisaliśmy wszystkie niezbędne papiery, które następnie złożyłem w sądzie. Zgodnie z ustawą w przeciągu 3 miesięcy powinniśmy dostać odpowiedź. Jeżeli więc nie będzie żadnych problemów, już niedługo powinniśmy otrzymać osobowość prawną, co umożliwi nam bardziej ambitne działania. Przy okazji chciałbym złożyć serdeczne podziękowania dyrektorowi CBK, prof Zbigniewowi Kłosowi, za udostępnienie sali na potrzeby zebrania oraz wyrażenie zgody na założenie tymczasowej siedzby MSP w budynku CBK. W związku z tym ostatnim, dziękuję również dr Markowi Banaszkiewiczowi oraz Panu Marianowi Goli za przyjęcie nas "pod dach" w pokoju redakcyjnym "Astronautyki". Gdyby ktoś nie pamiętał, obecnie nasz adres to: Centrum Badań Kosmicznych, ul. Bartycka 18A pok. 21, 00-716 Warszawa.

9) 02.12.1999 w Gdańsku odbył się Nordcon, ogólnopolski zjazd miłośników sf i fantasy. Andrzej Kotarski wystąpił na nim z odczytem na temat planu Mars Direct. Trzecia duża prezentacja publiczna MSP.

10) Wspólnie z PTA zajęliśmy się zorganizowaniem na terenie Polski konkursu NASA "Red Rover Goes to Mars". Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat i związany jest z planowaną misją Mars Surveyor 2001. Zwycięzcy konkursu pojadą w nagrodę do Stanów Zjednoczonych, gdzie wspólnie z naukowcami z NASA wezmą udział w prawdziwych badaniach Czerwonej Planety. Szczegóły konkursu znajdują się na naszej witrynie.

11) Otrzymaliśmy zaproszenie na spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które odbyło się w CBK (serdeczne podziękowania dla dr Banaszkiewicza za zaproszenia). Na spotkaniu wstępnie omówiona została ewentualna współpraca Polski z ESA.

12) MSP, jako jeden z większych oddziałów międzynarodowych The Mars Society, ma już swojego reprezentanta w Radzie Oddziałów Międzynarodowych TMS. ROM ma służyć głosem doradczym przy zarządzie TMS, zajmować się pomocą w organizowaniu nowych oddziałów oraz służyć jako forum współpracy między poszczególnymi jednostkami międzynarodowymi TMS.

13) 17.01.2000 w Kawiarni Naukowej przy ulicy Nowy odbyło się spotkanie ekspertów z szeroką publicznością. Temat brzmiał: "Mars i planety wokół innych gwiazd. Dlaczego i jak powinniśmy badać odległe światy." Gośćmi Kawiarni byli: dr Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych, prof. Józef Kaźmierczak z Instytutu Paleobiologii PAN oraz prof. Michał Różyczka z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Na sali było około 100 osób, pojawili się również kamerzyści z WOT. Pod koniec spotkania wygłosiłem krótkie przemówienie na temat planu Mars Direct oraz działalności MSP. Rezultatem było spore zainteresowanie publiczności oraz nawiązanie kontaktu z redakcją miesięcznika PAN "Nauka i przyszłość" i agencji informacyjnej VAL-PRESS.

14) Garść danych statystycznych. Nasza witryna internetowa przekroczyła niedawno 1000 "hitów". Aktywna grupa "działaczy" MSP liczy sobie obecnie około 12 osób, natomiast ogólna liczba członków, którzy zgłosili się do nas wypełniając formularz na stronie WWW dochodzi powoli do 40 osób. Dla porównania, największy oddział europejski, Mars Society UK, liczy sobie nieco ponad 100 osób. W Stanach rzecz ma się zupełnie inaczej (dużo więcej członków), ale to duży kraj a i możliwości mają znacznie większe. Składka roczna w MSP wynosi obecnie 50 zł i zaczenie być pobierana jak tylko uzyskamy osobowość prawną i założymy konto bankowe.

15) Na zakończenie lista członków założycieli MSP:

Piotr Moskal Grzegorz Kamiński Marek Banaszkiewicz
Andrzej Kotarski Paweł Kowalewski Janusz Batko
Krzysztof Lewandowski Alfred Jeż Adrian Golka
Robert Kamiński Marian Gola Mariusz Dziwosz
Zenon Kulpa Michał Młotek  
Lech Kozarzewski Marek Zawisza  W przygotowaniu podsumowanie obecnych i przyszłych projektów MSP.


Ogólne pytania proszę kierować pod adres: kontakt@marssociety.pl
Copyright © The Mars Society 1998-2003
" Ziemia jest kolebką ludzkości, lecz nikt
nie pozostaje w kolebce do końca życia. "
-- Konstanty Ciołkowski, 1895

PRZYŁĄCZ SIĘ DODAJ DO ULUBIONYCH NAPISZ DO NAS FAQ